Osoby prowadzące swój biznes mają zwykle szeroki wachlarz umiejętności czy nawet pewne specjalizacje
Osoby prowadzące swój biznes mają zwykle szeroki wachlarz umiejętności czy nawet pewne specjalizacje; jednak zmiany w biznesie, w szerszej koniunkturze gospodarczej lub inne nieprzewidziane okoliczności, często rodzą potrzeby, którym nie można sprostać za pomocą istniejących w przedsiębiorstwie umiejętności i zasobów. Gdy to nastąpi, zatrudnienie specjalistycznego konsultanta może dostarczyć nowej porcji kwalifikacji, niezbędnych aby poradzić sobie z sytuacją, a także obiektywnego punktu widzenia, który może pomóc zespołowi skupić się na nowych wyzwaniach.
W tym artykule zbadamy, jakie mogą być powody zatrudnienia konsultanta. Sam zdecyduj, czy w Twoim przedsiębiorstwie jest potrzeba zaangażowania osoby z zewnątrz, czy też nie.
Czym właściwie jest doradztwo biznesowe? Najprościej mówiąc, to pewna specyficzna relacja, w której outsider czyni swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie dostępnymi dla przedsiębiorstwa, któremu doradza.
Co doradca biznesowy może zrobić dla Ciebie? Jest dziewięć głównych rzeczy, których powinieneś od niego oczekiwać:
1) Dostarczanie informacji,
2) Rozwiązywanie problemów i wyzwań,
3) Uświadomienie Tobie Twoich ukrytych możliwości,
4) Diagnostyka i redefinicja problemów, wyzwań i możliwości,
5) Rekomendacja planu działania,
6) Wprowadzenie planu w życie,
7) Zbudowanie konsensusu i zaangażowanie w zakresie działań korygujących,
8) Edukowanie klienta,
9) Stała poprawa skuteczności organizacyjnej.
Dlaczego organizacja angażuje konsultanta?
Oto 12 najczęstszych potrzeb i problemów wymagających pomocy konsultingowej:
1) Pomoc tymczasowa
2) Przegląd celów
3) Żądanie osób trzecich dotyczące identyfikacji / rozwiązywania problemów / możliwości
4) Przeżycie kryzysu
5) Inicjowanie zmian
6) Uzyskanie finansowania
7) Wybieranie kluczowego personelu
8) Wewnętrzna edukacja
9) Rozwiązanie konfliktu
10) Potrzeba pomocy wykonawczej
11) Konieczność pomocy prawnej
12) Zmiany społeczno – gospodarcze i polityczne.
Jaka jest rola konsultanta? Wciela się on właściwie w pięć różnych ról; jest on jednocześnie trenerem, ekspertem, wykonawcą, mentorem i coachem. W praktyce rola konsultanta jest najczęściej kombinacją numeru 2 (ekspert w pokoju) plus jednego z pozostałych.
Czas decyzji!
Jak widzisz, jest wiele czynników, jakie musisz rozważyć przed zatrudnieniem konsultanta. Jeżeli uważasz, że w Twoim przedsiębiorstwie nie ma konieczności angażowania doradcy biznesowego, ponieważ jesteś w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby i rozwiązać problemy za pomocą własnych zasobów – to świetnie. Jeżeli jednak Twoja firma zmaga się z jednym z dwunastu wspomnianych wyżej problemów lub wyzwań, warto zastanowić się nad zasięgnięciem porady zewnętrznego eksperta – np. specjalistów z poznańskiej firmy Am Biznes. Wykwalifikowana kadra Am Biznes od wielu lat doradza firmom różnej wielkości i o rozmaitych profilach. Odwiedź stronę www.ambiznes,pl i skontaktuj się z konsultantem, aby dowiedzieć się, w czym Am Biznes może pomóc Twojej firmie.