Wykładziny

Wszelkiego typu wykładziny chronią przed hałasem oraz zimnem, chociaż produkuje się je głównie z włókien nienaturalnych.

Takie elementy podłogowe charakteryzują się odpowiednim stopniem „puszystości” oraz nie są zbyt kosztowne, zarówno jeżeli chodzi o ich zakup jak i późniejszy montaż. Z tego powodu wykładziny dywanowe goszczą na podłogach bardzo często.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję wykładziny to najważniejsze dla użytkowników są runo oraz spód, ponieważ ich powtarzające się wzory dają możliwość ułożenia niepowtarzalnej stylistycznie, spokojnej oraz ujmującej w dotyku posadzki do niemal każdego wnętrza. Ich funkcjonalność jest na tyle duża, że dopasować je można do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. Oprócz tego np. wykładziny biurowe to najbezpieczniejszy materiał do ułożenia na podłogach, ponieważ nie jest wcale śliski, a w razie ewentualnego upadku amortyzuje oraz łagodzi jego potencjalnie bolesne skutki. Takiego rodzaju nawierzchnie są również chętnie wykorzystywane z powodu ich wysokiej „dźwiękochłonności”. Wykładzina o odpowiedniej grubości i już nie musimy się martwić, że nasze kroki są słyszalne piętro niżej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich impregnatów można również sprawić, że wykładzina nie będzie przyciągała kurzu co również zwiększy komfort jej wykorzystywania. Tego typu nawierzchnie powinny być układane najczęściej w pomieszczeniach użytkowanych przez domowników a także odwiedzanych przez gości. Ułożona w takich miejscach powinna przede wszystkim być niepodatna na ścieranie oraz ochroniona powłoką przeciw potencjalnym zabrudzeniom.

W takich pokojach najlepiej jest położyć te najtwardsze oraz najgrubsze. Wykładzin nie należy stosować jedynie w pomieszczeniach o wysokim stopniu zawilgocenia, lub takich jak spiżarnie, gdzie mogłyby być zanieczyszczone trudnymi w usunięciu produktami spożywczymi. Ze względu na rodzaj powierzchni ich doczyszczenie może okazać się praktycznie niewykonalne, dlatego w przypadku wystąpienia zabrudzenia lepiej jest reagować natychmiast, zanim plama zdąży wyschnąć.