Przyjście na świat dziecka to dla każdego rodzica ogromne przeżycie i ważne wydarzenie. Na tę chwilę trzeba się odpowiednio przygotować – przygotowań wymaga także miejsce, w którym dziecko będzie mieszkać przez kilka kolejnych lat. Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla malucha?

Jeśli niebawem zostaniesz rodzicem, przed Tobą wiele wyzwań. Pierwszym z nich jest stworzenie miejsca, które będzie dla dziecka bezpieczne, wygodne i praktyczne. Jak się do tego zabrać?

Zadbaj o miejsce

Wygospodaruj w mieszkaniu pokój, który przeznaczysz na przestrzeń dla dziecka. Ze względu na Twoją wygodę (maleństwo przez pierwsze miesiące nie potrzebuje wiele miejsca, ale wszystkie jego mebelki i rzeczy owszem) powinno być to miejsce dość duże. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz listę tego, co musi znaleźć się w dziecięcym pokoju i stworzysz plan, który pomoże Ci wyobrazić sobie powstający pokoik. Ważne, żeby nie była to otwarta przestrzeń, na przykład w salonie czy blisko kuchni, tylko osobne pomieszczenie, które można oddzielić drzwiami od reszty mieszkania. Dzięki temu zapewnisz spokój i ciszę śpiącemu dziecku.

Wystrój pokoju

Choć najważniejsza jest funkcjonalność, a nie wystrój, to jednak odgrywa on ważną rolę. Nie chodzi o to, aby pokój urządzony był ze smakiem, według najnowszych trendów wnętrzarskich, ale o to, by dziecko dobrze się w nim czuło i było bezpieczne. Warto pomalować ściany w pokoju dziecięcym na jasne, spokojne kolory, a w oknach zamontować rolety lub żaluzje, aby osłonić dziecko przed mocnym słońcem. Jeśli zależy Ci na bardzo przytulnej atmosferze, kup miękki dywan lub wykładzinę. Dzięki temu dziecko będzie mogło bawić się na podłodze, kiedy nieco podrośnie (pamiętaj o regularnym i dokładnym czyszczeniu dywanu, aby nie narażać malucha na kontakt z kurzem i zarazkami).

Łóżeczko

To jeden z najważniejszych mebli w dziecięcym pokoju. Jego wybór powinien być przemyślany i świadomy. W końcu małe dziecko, które nie potrafi jeszcze siedzieć i chodzić, większość czasu spędza właśnie w łóżeczku oraz w wózku. Weź pod uwagę kupienie kołyski – rodzice chwalą takie rozwiązanie, ponieważ większość dzieci łatwiej zasypia, kiedy są delikatnie kołysane. Oczywiście możesz usypiać dziecko w wózku, ale istnieje ryzyko, że podczas przenoszenia do łóżeczka obudzi się. Poza tym wózek zajmuje sporo miejsca i nie każdy ma na tyle przestronne mieszkanie, aby go w domu przechowywać. Zwróć uwagę, aby łóżeczko było dość głębokie – niemowlak co prawda leży, więc raczej z niego nie wypadnie, ale już kilkumiesięczne dziecko nauczy się wstawać i może próbować samodzielnie wychodzić z łóżeczka.

Gadżety, które mogą się przydać

Kiedy już zaplanujesz cały wystrój i umeblowanie pokoju, pomyśl, co może Ci ułatwić opiekę nad dzieckiem. Autorzy strony http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html polecają na przykład podsłuchy w zabawce – taki szpiegowski gadżet pomoże zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Skutecznie pełni rolę elektronicznej niani – rodzic słyszy płacz czy wołanie dziecka będąc nawet w innej części domu. Dzięki takiemu urządzeniu będący poza domem rodzic może sprawdzić, czy opiekunka zajmująca się dzieckiem prawidłowo spełnia swoje obowiązki.