W kuchni nie może zabraknąć zlewozmywaka. Wybór jest obecnie naprawdę spory, dzięki czemu każdy z nas znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Zakup powinien być dobrze przemyślany, dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, których warto być świadomym podczas przeglądania dostępnych ofert. Jedni cenią sobie zlew granitowy, drudzy kompozytowy a jeszcze inni stalowy. Pojawia się wobec tego pytanie, na jaki model się ostatecznie zdecydować?
Czas na wybór odpowiedniego zlewozmywaka – lepszy będzie z granitu czy może kompozytu?
Podczas wybierania zlewozmywaka należy mieć na uwadze to, z jakiego materiału został on wykonany. Możliwości jest sporo. Poszczególne modele zlewów różnią się od siebie nie tylko walorami estetycznymi i ceną. W zależności od tego, po jakie surowce sięgnięto do ich produkcji, inne będą parametry techniczne. Jedne będą mniej lub bardziej odporne na zaplemnienia, wytrzymałe, reprezentatywne, łatwiejsze do utrzymania w czystości. Pod uwagę trzeba wziąć też wystój wnętrza, gdyż wszystkie elementy wyposażenia powinny tworzyć ze sobą spójną całość. Bardzo popularny jest zlew granitowy, co wynika w dużej mierze z jego unikalnego wyglądu i małych wymagań pielęgnacyjnych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zlew granitowy wymaga niemałych nakładów finansowych. Jest to jednak inwestycja nad długie lata. Zlew z granitu posłuży nam przez długi czas, bez obawy o zarysowania i uderzenia. Do wyboru są modele w wersji białej i czarnej. Można też kupić takie w odcieniach betonu czy brązu. Daje to duże możliwości aranżacyjne. Jest to rozwiązanie eleganckie, funkcjonalne, ponadczasowe i łatwe w utrzymaniu.
Wybór jest szeroki, ale niełatwy
Dużo tańszy jest zlew kompozytowy, który jest alternatywą dla modeli granitowych. Do jego produkcji sięga się po więcej żywicy syntetycznej. Różnica między zlewem granitowym a kompozytowym dotyczy głównie zastosowanego materiału mineralnego i stosunku procentowego wypełniacza do lepiszcza. W przypadku zlewów granitowych można mówić o efektowniejszym wyglądzie, wyższej odporności na zarysowania. Z kolei modele kompozytowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na większą elastyczność. Na ich korzyść przemawia też niewielka waga i możliwość dokonania naprawy w przypadku uszkodzenia. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych. Zlewozmywak z kompozytu poradzi sobie nawet z wysokimi temperaturami i całą masą innych zagrożeń, które czyhają na niego w kuchni.
Zlewy kwarcowe?
Istnieje jeszcze kategoria zlewów mniej znana, ale bardzo popularna wśród świadomych Klientów. Zlewy kwarcowe, bo o nich mowa, posiadają całe spektrum niezaprzeczalnych zalet. Solidne i trwałe zlewy z konglomeratu kwarcowego wykonane są na żywicach odpornych na odbarwienia i skoki temperatur. Zlewy bardzo łatwo można utrzymać w czystości. Dostępna jest opcja wyboru koloru, od klasycznych białych czy grafitowych po pomarańcz, róż czy cynamon. Komora zlewu jest fabrycznie zabezpieczona przed plamami i rozwojem bakterii. Warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami zlewozmywaków.