aparatu ortodontycznego

Bywa że wada zgryzu ma podłoże genetyczne, ale najczęściej jest wynikiem zaniedbań w dzieciństwie.

Na szczęście współczesna stomatologia i ortodoncja potrafi sprawić, że nasz uśmiech będzie idealny.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ortodonty?

Najlepiej przed szóstymi urodzinami naszego malucha. Własnie wtedy pojawiają się pierwsze stałe zęby. Wybierzmy przychodnię stomatologiczną, w której przyjmuje stomatolog i ortodonta dziecięcy. Ci specjaliści mają odpowiednie podejście do dzieci. Będą w stanie uspokoić malucha i w odpowiedni sposób wytłumaczyć, jakim zabiegom będą będzie ono poddawane.

Czy to znaczy, że osoba dorosła nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Oczywiście, że nie. Jednak w przypadku dorosłego korekcja zgryzu trwa znacznie dłużej. Kość dorosłego człowieka jest znacznie bardziej uwapniona. Jest bardziej oporna na formowanie. Bywa, że leczenie ortodontyczne jest znacznie utrudnione ze względu na obecność koron i mostów.

Dlaczego warto zdecydować się na korektę zgryzu?

Większość osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego ze względu na dobry wygląd. Białe i równe zęby są niezwykle modne… Ale piękny wygląd to nie wszystko. Proste zęby łatwiej poddają się wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym. Łatwiej będzie nam je szczotkować.

Nieprawidłowe ułożenie zębów sprzyja nadmiernemu ich ścieraniu w trakcie jedzenia. Przez to nasza wada zgryzu z czasem się pogłębia. Niekiedy wada zgryzu prowadzi do zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych.

Duża wada zgryzu może sprawić że nasze zęby przestaną spełniać swoją podstawową funkcję.Nie będziemy mogli gryźć pokarmu. A źle rozdrobnione jedzenie może doprowadzić do kłopotów z przewodem pokarmowym.

Zadbajmy o higienę

W trakcie leczenia ortodontycznego musimy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Pod aparatem mogą gromadzić się resztki pożywienia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dokładnie czyścili zęby po każdym posiłku. Resztki jedzenia pod aparatem mogą powodować próchnicę, a na pewno staną się przyczyną brzydkiego zapachu…

Do czyszczenia zębów i aparatu ortodontycznego używa się specjalnych szczoteczek oraz nici dentystycznych. W pielęgnacji i odświeżaniu oddechu z pewnością pomogą nam specjalne płukanki do ust.