stelaża pod materac

To, czy się wysypiamy, zależy od wielu rozmaitych czynników. Oprócz długości snu, jakości powietrza i temperatury panującej w sypialni do najważniejszych kwestii należy wygoda naszego łóżka. A dokładniej: materaca i znajdującego się pod nim stelażu, bo sama rama pełni funkcję przede wszystkim estetyczną. O ile dobór odpowiedniego materaca wydaje się sprawą oczywistą, o tyle stelaż przez wiele osób traktowany jest po macoszemu jako element mniej istotny. To błąd!

Nawet najlepszy i najdroższy materac nie spełni bowiem pokładanych w nim oczekiwań, jeśli zostanie umieszczony na niewłaściwym stelażu. Co więcej, źle dobrany stelaż potrafi skrócić żywotność materaca, a nawet go uszkodzić (wypaczenie sprężyn, powstanie nierówności), jak również sprawić, że udzielona na ów materac gwarancja od producenta przestanie obowiązywać wskutek „użytkowania niezgodnego z zaleceniami”. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze tego jakże ważnego komponentu?

Rama łóżka

Po pierwsze, stelaż na pewno musi pasować wymiarowo do ramy łóżka. Jeśli okaże się zbyt duży lub zbyt mały, nie skorzystamy z niego, więc będziemy pewnie mogli go zwrócić – ale po co dokładać sobie kłopotów? Lepiej zawczasu dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów. Najlepiej zaś dokonać zakupu jednocześnie stelaża i łóżka w tym samym miejscu. Stelaże oferowane np. przez sklep Italia Style zawsze pasować będą do sprzedawanych tam łóżek, a fachowa obsługa udzieli nam kompetentnych rad w tym zakresie, pomagając choćby w znalezieniu rozwiązania zapewniającego komfort każdej z osób śpiących na łóżku podwójnym.

Materiał wykonania

Do wyboru mamy zasadniczo stelaże drewniane i metalowe. W przypadku tych pierwszych listwy wykonane są zazwyczaj z drewna bukowego, brzozowego lub sosnowego, które często jest opcją najtańszą, lecz zarazem najbardziej sztywną. Nie sprawdzi się więc w przypadku materaca piankowego czy lateksowego, powodując jego odgniatanie, a w dłuższej perspektywie – trwałe odkształcenie.

Konstrukcja

Ustawienie poszczególnych części stelaża pod materac, w zależności od zastosowanych w nim rozwiązań konstrukcyjnych, można regulować bądź nie, unosząc lekko np. zagłówek czy nogi w celu osiągnięcia maksymalnego komfortu. Na stelażu bez regulacji można położyć materac zarówno piankowy, jak i sprężynowy. W przypadku stelaża regulowanego – ręcznie bądź elektrycznie – zdecydowanie lepiej sprawdzą się materace z lateksu i pianki.

Inne aspekty

Stelaże, podobnie jak materace, mogą być wyposażone w kilka stref twardości. Niezmiernie ważne jest jednak, aby strefy te w stelażu i materacu się pokrywały – inaczej niewiele będzie z nich pożytku. Gdy decydujemy się na stelaż listwowy, zwróćmy uwagę na zagęszczenie listew. Im jest większe, tym lepiej, pamiętajmy jednak, by zapewnić odpowiednią wentylację materaca od spodu. Ważny jest też sposób osadzenia listew (lepszą ich pracę zapewni mocowanie do ramy kołkami niż zszywkami), a także obecność pomiędzy nimi specjalnej taśmy, która pomaga równomiernie rozłożyć ciężar śpiącego na cały stelaż.