Nie wszystkie uszkodzenia opony stwarzają konieczność jej wymiany na nową. Należy jednak pamiętać, że istnieją również takie usterki, które  – choć z pozoru wyglądają niegroźnie –  to jednak całkowicie uniemożliwiają dalszą eksploatację takiej opony.

Bezpieczna jazda

Dobrze dobrane opony, lub precyzyjniej – nieuszkodzone opony, to podstawowa gwarancja bezpiecznej jazdy. Dlatego każdy odpowiedzialny kierowca powinien wiedzieć, które uszkodzenia można naprawić, a które wymuszają wymianę opon na nowe. Bardzo ważny jest również fakt, że nie wolno wymieniać tylko jednej uszkodzonej opony na inny model. Taki zabieg jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy uda nam się zakupić dokładnie taki sam rodzaj opony jak wszystkie pozostałe. W przeciwnym razie powinniśmy wymienić co najmniej dwie opony znajdujące się na tej samej osi, a idealnym rozwiązaniem byłaby zmiana całego kompletu ogumienia, co jest jednak bardzo kosztowne.

Uszkodzenia boku opony i uszkodzenia czoła bieżnika, które są groźniejsze?

W okresie zimowym szczególnie łatwo uszkodzić oponę. Mają na to wpływ nie tylko złe warunki atmosferyczne, ale również dziury i uszkodzenia asfaltu ukryte pod warstwą śniegu i błota pośniegowego. Czasem nawet najostrożniejsza jazda nie uchroni nas przed zniszczeniem naszych opon. Uszkodzenia takie można zasadniczo podzielić na dwie grupy: uszkodzenie boku opony oraz uszkodzenie czoła bieżnika. Zniszczenia, które można zaliczyć do pierwszej z nich, bardzo często pojawiają się właśnie zimą. Dzieje się tak, ponieważ powstają one na skutek uderzenia krawędzią opony o przeszkodę (np. krawężnik czy dziurę w drodze) i skutkują przecięciem opony. Do cięcia może dojść zarówno przez uderzającą w gumę felgę, jak i ostrą krawędź przeszkody. Co do zasady takich uszkodzeń nie powinno się naprawiać, nawet jeśli ogumienie posiada niskie indeksy prędkości. Oczywiście jeśli naprawę przeprowadzamy w zaufanym warsztacie wulkanizacyjnym jak : wulkanizacjalegnica.pl, to możemy spokojnie zaufać doświadczeniu mechaników. Jeśli jednak w naszej okolicy nie ma wiarygodnego serwisu, to oponę z uszkodzoną krawędzią boczną należy bezwzględnie wymienić na nową, pamiętając jednocześnie o wspomnianej już zasadzie identyczności modelu danej opony.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się w przypadku drugiej grupy usterek, czyli uszkodzeniu czoła bieżnika. W tym przypadku najczęstszym przypadkiem jest po prostu przebicie punktowe, które w większości przypadków może być skutecznie naprawione nawet przez niedoświadczonego wulkanizatora. Należy jednak pamiętać o tym, że dziury o średnicy powyżej 5mm nie powinny być naprawiane w ogóle, podobnie jak opony o indeksach prędkości przekraczających 250 km/h.

Naprawa lub wymiana opon? Zaufaj specjaliście z Legnicy – Mieczysławowi Kozie