szczoteczki soniczne

Codzienne mycie zębów oraz dbanie o higienę jamy ustnej niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Nie tylko zęby są mniej narażone na próchnicę, ale odwdzięczają się także za troskę względem nich pięknym i zadbanym uśmiechem.

Na rynku istnieje wiele różnego typu szczoteczek do zębów oraz innych akcesoriów ułatwiających dbanie o zęby. Najpopularniejsze szczoteczki do zębów nie posiadają żadnego zasilenia oraz dodatkowych efektów – można je kupić w każdej drogerii czy w sklepie już od kilku do kilkunastu złotych. Wybierając taką szczoteczkę warto jest zwrócić uwagę na jej twardość – polecane są szczoteczki miękkie oraz średnie, ponieważ minimalizują ryzyko uszkodzeń dziąseł. Zęby szczotkować należy dokładnie przez około 2 minuty najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Polecane są ruchy koliste i wymiatające, które uwzględniają zarówno przednią część szczęki, jak również tylne zęby. Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji z wykorzystaniem standardowej szczoteczki powinien być płyn do płukania ust oraz nić dentystyczna. Świetnie sprawdzają się również irygatory, które cieszą się coraz to większą popularnością wśród konsumentów.

Popularne na polskim rynku są także szczoteczki elektryczne zasilane najczęściej na ładowany mały akumulator lub rzadziej na baterie. Posiadają one wymienne końcówki, które przy codziennym użytkowaniu starczają mniej więcej na 2-3 miesiące. Szczoteczka elektryczna jest bardzo wygodna w stosowaniu i bardzo dokładnie czyści zęby – dlatego też jest tak bardzo lubiana przez wiele osób.

Na rynku można znaleźć także nowoczesne szczoteczki soniczne przeznaczone do mycia zębów. Inaczej określane są one mianem szczoteczek dźwiękowych – mechanizm ich działania polega w skrócie na tym, że fale emitowane przez rytmiczny dźwięk wydawany przez szczoteczkę wzbudza drgania w jej włóknach. Dodatkowo w połączeniu ze śliną oraz pastą do zębów wprawia to w ruch cząsteczki wody, które tworzą w płynie malutkie bąbelki skutecznie rozbijające płytkę nazębną oraz zabrudzenia. Niewątpliwą zaletą szczoteczki sonicznej jest fakt, że wspomniane wcześniej bąbelki dodatkowo czyszczą przestrzenie międzyzębowe, dzięki temu są znacznie bardziej skuteczne w higienie jamy ustnej.