Rodzaje CMS

Różne rodzaje CMS do tworzenia stron internetowych mogą przytłoczyć nieobeznanych w temacie użytkowników Internetu. Który system wybrać, tworząc własną stronę internetową?

System CMS – czym dokładnie jest?

CMS to skrót od Content Management System, czyli systemu zarządzania treścią na stronie internetowej. To oprogramowanie umożliwiające w łatwy i przystępny dla każdego sposób tworzenie, edycje i aktualizacje treści oraz informacji na stronie bez znajomości HTML, CSS, PHP, czy JS. Panel administracyjny strony musi umożliwiać nie tylko zmiany wizualne oraz contentu na stronie, lecz także zmiany techniczne. Te ostatnie mają niebagatelny wpływ na SEO/SEM. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry system CMS?

Cechy dobrego systemu CMS

Systemy CMS z wyższej półki wyróżnia szybkość, intuicyjność i łatwość obsługi. Nie mniej ważna jest edycja bez znajomości języka oprogramowania. Do działania funkcjonalnej strony internetowej niezbędne jest kompleksowe zarządzanie jej treścią (struktura, czcionka, wypunktowanie, nagłówki, pogrubienia, edycja linków, dodawanie i opisywanie zdjęć, tabel, itd.). Przydatna jest także opcja tworzenia kont z różnymi uprawnieniami, różnych wersji językowych strony i dodawania modułów, takich jak czat czy galeria zdjęć.

zaplecze strony internetowej - CMS

System Zarządzania Treścią – rodzaje

Wybierając nieodpowiedni CMS, stracisz dużo czasu próbując dopasować go do swoich potrzeb. Najpopularniejsze systemy CMS należą do Open Source – na przykład WordPress czy iJoomla. To ogólnodostępne systemy, które pozwalają korzystać z wielu darmowych szablonów graficznych, wtyczek i gotowych modułów. Dostęp do kodu źródłowego pozwala na swobodne dokonywanie zmian, nie sprzyja jednak bezpieczeństwu. Dlatego konieczne są stałe aktualizacje.

System abonamentowy taki jak Shoper, to oprogramowanie współdzielone z innymi klientami. Nie mają oni dostępu do kodu witryny, zmiany mogą dotyczyć jedynie wyglądu szablonu i treści. Ostatnim rodzajem jest autorski CMS, który sprawia, że strony internetowe funkcjonują na podstawie dedykowanego oprogramowania. Przyda się do zarządzania sklepem internetowym i witryną rozpoznawalnej marki.

Posiadanie własnej strony internetowej

Niezależnie od wybranego systemu CMS, możesz liczyć na intuicyjny panel administracyjny strony www i pomoc w tworzeniu stron internetowych. Jeśli nie chcesz analizować, jak działa CMS każdego typu, wybierz zewnętrznego architekta stron, takiego jak eksperci z gryfini.pl. Otrzymasz gotową do wprowadzenia stronę swojej marki lub platformę e-commerce.