Jeżeli planujesz zakup mieszkania, bardzo prawdopodobne, że poszukiwania wymarzonych czterech kątów rozpoczniesz w sieci. Nic dziwnego – internet to prawdziwa skarbnica ofert dotyczących nieruchomości. W jakich miejscach szukać wymarzonego lokum? Jak nie zgubić się w morzu ogłoszeń i na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.
Plan działania
Wyszukiwanie mieszkań w internecie jest dość wygodne – w zaciszu własnego domu, bez presji i pośpiechu można przeglądać duże ilości ofert. Może się wydawać, że nie trzeba specjalnie przygotowywać się do tej czynności, jednak aby zaoszczędzić czas, warto odpowiednio ją zaplanować.
Przed rozpoczęciem poszukiwań określ preferowaną lokalizację mieszkania, jego metraż oraz ilość pokoi. Zastanów się, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup. Jeżeli zamierzasz zaciągnąć kredyt na kupno mieszkania, postaraj się obliczyć swoją zdolność kredytową. Nawet orientacyjne określenie swoich możliwości i oczekiwań pozwoli Ci na przesianie internetowych ofert i zaoszczędzenie czasu.
Poświęć również chwilę na zastanowienie się, czy zamierzasz korzystać z ogłoszeń wystawianych przez agencje nieruchomości, czy przez osoby prywatne. Wady i zalety obydwu rozwiązań poznasz, czytając artykuł „Jak szukać mieszkania? Bezpośrednio czy przez agencję nieruchomości?”.
Co dalej?
Kiedy odnajdziesz ogłoszenia, spełniające Twoje wymagania, dokładnie zapoznaj się z ich treścią. Zwróć szczególną uwagę na poniższe elementy.
- Otoczenie – sprawdź, co znajduje się w okolicy wybranego budynku i oceń, czy miejsce to nie jest narażone na wpływ drażniących czynników, takich jak ruchliwa i hałaśliwa ulica, obiekty przemysłowe mogące generować nieprzyjemne zapachy itd. Zwróć także uwagę na odległość mieszkania od istotnych dla Ciebie punktów: sklepu, szkoły, miejsca pracy.
- Udogodnienia – zapoznając się z treścią ogłoszenia, sprawdź, czy autor wspomina w nim o: garażu, komórce lokatorskiej, piwnicy, miejscu parkingowym, stojaku na rowery, windzie, wideodomofonie czy monitoringu. W toku poszukiwania nieruchomości online łatwo jest zapomnieć o tych dodatkowych udogodnieniach, jednak mają one duże znaczenie dla Twojego przyszłego komfortu.
- Wiarygodność podmiotu wystawiającego ofertę – pamiętaj, że nie wszyscy użytkownicy portali internetowych są uczciwi. Musisz zachować szczególną ostrożność – zwłaszcza w przypadku „okazji”, czyli ofert, których cena jest niższa o 20-30% od pozostałych. Jeżeli ogłoszenie zostało wystawione przez agencję nieruchomości, potwierdź siedzibę firmy, poszukaj opinii na jej temat i wystrzegaj się agentów, pobierających opłaty na początku współpracy (na przykład za przekazanie danych teleadresowych właściciela). Jeżeli mieszkanie, które szczególnie Cię zainteresowało, jest wystawiane na sprzedaż przez osobę prywatną, poproś o numer księgi wieczystej nieruchomości. Na jego podstawie ocenisz prawny stan lokalu – poznasz właścicieli, obciążenia hipoteczne, prawa użytkowania i służebności, itd.
Wyszukiwanie ofert przez Internet to wygodny i przede wszystkim darmowy sposób na to, jak kupić mieszkanie. Przyniesie pożądane efekty, jeśli zachowasz ostrożność i będziesz dokładnie sprawdzać interesujące Cię oferty.
Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!