Plac zabaw to miejsce, w którym każde dziecko może spędzić radośnie czas, przebywając na świeżym powietrzu razem ze swoimi rówieśnikami. Właśnie tam czeka na najmłodszych szereg atrakcji – huśtawek, drabinek, zjeżdżalni. Jest to miejsce, gdzie rodzice powinni mieć pewność, że ich pociechy będą bezpieczne. Dotyczy to nie tylko sprzętu znajdującego się na placu, ale również samej nawierzchni.
Plac zabaw – bezpieczne miejsca dla najmłodszych
Dziecko na placu zabaw nie tylko aktywnie spędza swój wolny czas – nawiązuje również nowe znajomości oraz przyjaźnie. Warto, aby plac zabaw był odpowiednio zabezpieczony, aby najmłodszym nie stała się krzywda, a miejsce nie kojarzyło się ze złymi wspomnieniami. Właśnie dlatego place zabaw powinny być konstruowane tak, aby spełniały normy europejskie, a dokładniej:
- PN-EN 1176-1 do 7 oraz 10 i 11 dotycząca wyposażenia placów zabaw,
- PN-EN 1177 dotycząca bezpieczeństwa nawierzchni i amortyzacji upadków.
Specjalista z firmy Flexizone zauważa: „Norma PNE-EN 1177 jasno określa, czym jest tak zwana strefa zderzenia, która musi być uwzględniona na każdym placu zabaw. Jest to obszar zarówno pod, jak i wokół danego sprzętu, gdzie nie można umieścić kolejnego wyposażenia. Strefa ta ma za zadanie amortyzować upadki i chronić najmłodszych” – dodaje.
Jaka nawierzchnia powinna znajdować się na placach zabaw?
Na placach zabaw stosuje się kilka rodzajów nawierzchni, które mają zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa dla dzieci. Do tej pory najczęściej stosowanym na placach zabaw był materiał sypki – taki jak kora, piasek lub żwir. Coraz częściej jednak stosuje się dużo wydajniejszy materiał – nawierzchnię syntetyczną. Są to różnego rodzaju:
- nawierzchnie gumowe,
- kratki wykonane z gumy,
- powierzchnie dywanowe.
Materiał ten jest nie tylko miękki. Bardzo dobrze amortyzuje upadki z wysokości, a co najważniejsze jest antypoślizgowy. Dzięki tym cechom poziom bezpieczeństwa na placach zabaw jest dużo wyższy niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Dodatkowo producenci oferują materiał dostępny w różnych wersach kolorystycznych. Pozwala to na ułożenie ciekawych wzorów, a samo miejsce zabaw nabiera charakteru.
Nawierzchnie na place zabaw wykonuje się z bezpiecznego materiału, tak zwanego tworzywa SBR lub też z EPDM. Materiał SBR jest rodzajem kauczuku, który posiada szereg udogodnień. Jest przede wszystkim antypoślizgowy, a to oznacza dużo większe bezpieczeństwo bawiących się na placu dzieci. Ponadto charakteryzuje odpornością na zmieniające się warunki pogodowe – wytrzymuje w temperaturach od -30 do +70 stopni Celsjusza.
Bezpieczeństwo na placu zabaw
Wybierając nawierzchnię na plac zabaw, należy pamiętać, że jej jakość jest dokładnie określona przez prawo oraz normy. W praktyce oznacza to brak możliwości zastosowania dowolnego materiału. Nawierzchnia powinna być bezpieczna dla zdrowia dziecka. Musi chronić najmłodszych przed skutkami upadków. Tylko wtedy zabawa nie skończy źle.