narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze to bardzo szeroka gałąź przemysłu. Łatwo możemy je jednak podzielić na kategorie i dostosować odpowiednie do wielkości i rodzaju swojego ogrodu.

Wiadomo, że inne narzędzia będą potrzebne nam do stworzenia warzywnika czy kwiatowych rabata, a inne do przycinania żywopłotu czy koszenia trawy. Oczywiście są takie narzędzia, które możemy wykorzystać do tych samych prac – np. przy pomocy szpadla posadzimy drzewko owocowe, ale i także cebulki kwiatowe, chodź te drugie znacznie szybciej, łatwiej i przyjemniej byłoby posadzić mniejszą łopatką.

Ze względu na to, że prawie każdemu domostwu towarzyszy ogród to rynek wręcz na każdym kroku zalewa nas narzędziami dla ogrodników. Klienci wabieni niską ceną niestety z czasem kilkukrotnie przepłacają, ponieważ często lepiej jest kupić solidne narzędzie raz na kilka sezonów, a nie kilka razy w sezonie. Pożądane narzędzia ogrodnicze wykonane są z wysokiej jakości materiałów i są wygodne w użytkowaniu. O tym zawsze warto pamiętać. Oczywiście też jeżeli to możliwe to powinniśmy dopasować parametry narzędzi do siebie. Im dłużej pracujemy danym narzędziem tym bardziej liczy się jego masa czy długość trzonka. Jeżeli dokonamy odpowiedniego zakupu to zaoszczędzimy także na zdrowiu. Coraz częściej narzędzia ogrodnicze takie jak sekatory czy nożyce do trawy są wykonywane z odpornych na warunki atmosferyczne lekkich i mocnych tworzyw. Jeżeli mówimy o narzędziach posiadających powierzchnie tnące to także warto pokusić się o to, aby były wykonane ze stali nierdzewnej. Warto również pamiętać, że większość narzędzi ogrodniczych przyda się nie tylko przy zakładaniu ogrodów ale i także w częstszej pielęgnacji. Są narzędzia, które warto mieć na własność, będzie to na pewno szpadel, sekator, grabie czy konewka. Jeżeli chodzi o „poważniejsze” narzędzia typu kosiarka, która nie będzie tania to możemy zorientować się, czy nie mamy wśród swoich sąsiadów jakiegoś ogrodnika/posiadacza takiej kosiarki, lub czegoś co będzie nam potrzebne raz na jakiś czas. Zawsze można się jakoś dogadać i rozłożyć koszty. Oczywiście dobór dosłownie wszystkich narzędzi jest czymś uwarunkowany i nie ma na to uniwersalnej metody. Za to jest jedna rada – jeżeli planujemy zająć się ogrodem na poważnie to powinniśmy zainwestować w narzędzia raz a dobrze. Na niektórych wręcz nie możemy oszczędzać. Właściwe wybory zaowocują lepszym zdrowiem i także oszczędnością, która jednak będzie rozłożona w czasie.