pokrycia dachowe

We współczesnym budownictwie wykorzystuje się wiele różnych rodzajów pokryć dachowych, jednak w dalszym ciągu możemy wymienić kilka najbardziej popularnych odmian. Ze względu na cenę, dużą popularnością cieszą się blachodachówki, natomiast estetyka i trwałość to najważniejsze cechy dachówek ceramicznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też pokrycia betonowe i bitumiczne.

Wybór odpowiedniego rodzaju pokrycia dachu powinien zawsze być bardzo ostrożny i uzależniony od wielu czynników – mówi specjalista z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. Należy brać pod uwagę nie tylko wygląd i trwałość materiału na pokrycie, ale przede wszystkim nośność więźby dachowej, stopień nachylenia dachu, a także możliwości finansowe inwestora.

Ceramiczne pokrycia dachowe

Dachówki ceramiczne są najstarszym, a zarazem najbardziej cenionym materiałem na pokrycia dachowe. Takie dachówki produkuje się z wypalanej gliny, co sprawia, że są one wyjątkowo piękne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i zapewniają trwałość pokrycia dachowego na wiele lat.

Choć najlepsze jakościowo, dachówki ceramiczne nie są pozbawione wad. Największą z nich jest cena, zdecydowanie przewyższająca konkurencyjne materiały. Decydując się na takie pokrycie dachowe, trzeba brać pod uwagę także sporą wagę dachówek, a w związku z tym zapewnić odpowiednio wytrzymałą więźbę.

Pokrycia dachowe z blachodachówki

Bardzo popularnym w Polsce rodzajem pokrycia dachowego są blachodachówki, co wynika z niewielkiej ceny tego materiału. Blaszane pokrycia dachowe starszego typu wykonywano z płaskich płyt blaszanych, jednak dzisiejsze blachodachówki przybierają rozmaite formy, dzięki czemu z coraz lepszym skutkiem imitują tradycyjne dachówki.

Blachodachówki wytwarzane są ze stali lub aluminium i zabezpieczane kilkoma warstwami powłok, które chronią powierzchnię przez korozją. Wytrzymałość pokryć dachowych z nowoczesnych blachodachówek szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. Ich montaż jest prosty, a niewielka masa nie wymaga bardzo wytrzymałej więźby.

Betonowe pokrycia dachowe

Dachówki z betonu są bardzo podobne do ceramicznych, jednak nieco tańsze. Wysoka estetyka, dostępność w rozmaitych kolorach i praktycznie brak możliwości wizualnego odróżnienia od pokryć ceramicznych sprawia, że są najchętniej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych dachówek.

Pokrycia dachowe z gontu bitumicznego

Dachówki bitumiczne przypominają papę i podobnie jak ona, posiadają rdzeń, zbudowany z włókna szklanego, masy celulozowej lub tworzywa sztucznego. Osnowa papy bitumicznej oblewana jest masą asfaltową, którą następnie pokrywa się granulatem mineralnym. Obecnie pokrycia bitumiczne mogą przybierać rozmaite kolory, dzięki czemu dają bardzo dobre efekty wizualne.

Bitumiczne pokrycia dachowe są niezwykle odporne na zmienne temperatury, wilgoć i odkształcenia, a najnowsze odmiany zapewniają świetną izolację akustyczną oraz ognioodporność. Materiał jest też bardzo lekki, toteż nie wymaga masywnej więźby dachowej.

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś zdecydowany, jaki rodzaj pokrycia dachowego najlepiej pasuje do twojego domu, skorzystaj z porady eksperta.