Najmodniej urządzone kuchnie i jadalnie będą niekomfortowe, jeśli zabraknie im funkcjonalnego oświetlenia. Te wymagające przestrzenie potrzebują światła głównego przede wszystkim. Jednak tuż obok nie może zabraknąć oświetlenia zadaniowego. Co zaś z dekoracją, za którą w niemałej część odpowiadają lampy? Sprawdźmy, dlaczego konstrukcje wiszące są właściwym wyborem do kuchni i jadalni.

Funkcjonalnie niezależnie od metrażu

Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, które muszą być funkcjonalne, ergonomiczne, a przy tym zaaranżowane w taki sposób, aby nie zabrakło klimatu sprzyjającego przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. W dotarciu do tak wyznaczonego celu pomogą lampy wiszące. Uniwersalne, choć ogromny wybór pośród konstrukcji, kolorów i detali sprawia, że każdy wystrój pozostanie unikalny.

Lampy wiszące świetnie się prezentują nad jadalnianym stołem, niezależnie od jego kształtu i rozmiaru. Nad kwadratowym bądź okrągłym wystarczy zawiesić pojedynczą lampę wiszącą. Nad tym długim sprawdzi się zaś kilka punktów świetlnych lub oświetlenie szynowe. Równie dobrze można wybrać lampy wiszące, które przypominają zebrane w pęk liczne źródła światła. Takie propozycje znajdziemy w sklepie Lampy.it.

Wiszące na długich linkach lampy można swobodnie dobierać do wysokich sufitów. Do małych kuchni lub niewielkich metrażem jadalni, warto poszukać konstrukcji o nieco krótszych linkach lub oferujących możliwość regulacji ich długości. To praktyczne rozwiązanie także z tego względu, że obniżając lub podwyższając oświetlenie, można zadecydować o sposobie rozświetlania, podkreślania niektórych fragmentów przestrzeni, a innym razem nadawania określonego klimatu.

Jako oświetlenie główne lub zadaniowe

W kuchni światło główne ma zapewnić równomierne oświetlenie pomieszczenia. W jadalni zaś daje szansę na spożywanie dań w przyjaznej atmosferze, pozwalając sobie na rozmowę z bliskimi przy wspólnych posiłkach. To jednak wciąż zbyt mało, by precyzyjnie i bezpiecznie wykonywać rozmaite czynności kuchenne.

Przy blatach roboczych, w okolicy kuchenki i zlewu, potrzebne jest oświetlenie zadaniowe. To jego światło dociera do tych miejsc, które pozostają zacienione, gdy plecami zasłaniamy sobie główne źródło światła. Lampy wiszące sprawdzają się w obydwu rolach. Jako oświetlenie zadaniowe sprawdzają się te konstrukcje, które oferują ruchome źródła. Dzięki temu można dowolnie sterować punktami świetlnymi, kierować je w te miejsca, które pozostają najciemniejsze, a wykonuje się przy nich precyzyjne czynności.

Aranżacja dla każdego

Jak dobrać lampę wiszącą do kuchennej aranżacji? Nie tylko zgodnie z własnymi gustami. To oświetlenie powinno oferować przynajmniej jeden element wspólny z pozostałymi typami lamp kuchennych i jadalnianych – o ile takie zostały tu zastosowane. Reszta zależy już tylko od wystroju tych wnętrz.

Pokuśmy się o łamanie schematów i unikalne połączenia. W końcu tegoroczne trendy dają nam duże pole do popisu! Nie zapominajmy jednak o tym, że dekoracyjność nie może przeważać nad funkcjonalnością kuchennych i jadalnianych przestrzeni.