mieszkania w Warszawie

Zakup mieszkania to duża inwestycja. Wybór miejsca, które będzie naszym domem może spędzać sen z powiek. Wszystko ze względu na to, że jest szereg aspektów, na które należy zwracać uwagę, kupując mieszkanie w Warszawie, czy innym dużym mieście. Co zatem jest ważne podczas wybierania mieszkania? Przedstawiamy kilka porad, jak dokonać właściwego wyboru kupując mieszkanie.

Lokalizacja nieruchomości i połączenia

Niewątpliwie lokalizacja mieszkania powinna być jednym z punktów wyjściowych, od którego zaczniemy poszukiwania mieszkania. Przede wszystkim wybierając lokalizację, należy zwrócić uwagę na miejsca najbardziej dla nas istotne, czyli odległość od pracy, przedszkoli, czy szkół i galerii handlowych. Oczywiście liczy się nie tyle sama odległość, co dobrze skomunikowane i częste połączenia oferowane przez komunikację miejską. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna pozwoli na szybkie dotarcie do pracy, centrum miasta oraz innych punktów usługowych, bez konieczności licznych przesiadek. Dogodna lokalizacja mieszkania to usytuowany w niedużej odległości osiedlowy sklep z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi oraz placówki służby zdrowia.

Na korzyść lokalizacji mieszkania w Warszawie przemawia również obecność terenów zielonych, jak chociażby parki i place zabaw dla dzieci. Są to miejsca, w których zwłaszcza latem dużo osób aktywnych oraz z dziećmi spędza czas wolny. Mieszkania w komfortowej lokalizacji w Warszawie dla singli oraz rodzin oferuje między innymi central – house.pl.

Metraż i ustawność mieszkania

Oprócz lokalizacji mieszkania kluczowe znaczenie ma jego metraż oraz ustawność. Te dwie cechy wpływają na komfort wszystkich mieszkańców. Dlatego przy wyborze mieszkania należy kierować się potrzebami członków rodziny oraz liczbą osób, które będą je zamieszkiwać. Warto podczas wyboru metrażu uwzględnić chęć powiększenia rodziny, nawet jeśli obecnie nie posiada się dzieci. Dużym udogodnieniem są takie mieszkania, w których z łatwością można zmienić aranżację oraz funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, przykładowo przesuwając ścianę, dzieląc tym samym pomieszczenie na dwa osobne. Warto więc sprawdzić położenie ścian nośnych, których wyburzenie oraz przesunięcie niestety nie będzie możliwe.

Ponadto sam metraż nie jest tak ważny, jak ustawność mieszkania. Mieszkanie może mieć ponad 50 metrów kwadratowych i tylko dwa pokoje, podczas gdy inne w tym metrażu będzie posiadać 3 pokoje, kosztem mniejszego korytarza, czy łazienki. Dlatego warto zwracać uwagę na ustawność oraz funkcjonalność lokalu. Z pewnością mieszkanie z balkonem zyska na atrakcyjności. Balkon szczególnie o dużej powierzchni to doskonałe miejsce jako dodatkowe pomieszczenie do wspólnego spędzania czasu. Korzystnym rozwiązaniem jest rozkładowy układ, które pozwoli to na swobodne wywietrzenie mieszkania oraz większe nasłonecznienie.

Cena i miesięczne opłaty

Nie da się ukryć, że mieszkania w Warszawie, a w szczególności te zlokalizowane w centrum posiadają dość wysokie ceny. Duża część osób poszukujących nowego mieszkania stawia cenę jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze danego lokum. Rozpiętość cenowa może być tu bardzo duża, dlatego warto przed zakupem porównać koszt mieszkań o podobnych parametrach i w podobnych okolicach.

Dobrym pomysłem jest rozeznanie się, ile będzie wynosić czynsz oraz najważniejsze opłaty miesięczne, które wpływają również na koszt utrzymania mieszkania. Decyzja o zakupie mieszkania jest dla większości osób dużym zobowiązaniem finansowym na długie lata. Z tego też powodu comiesięczne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania mają ogromne znaczenie dla budżetu domowego. Na cenę mieszkania wpływa oczywiście lokalizacja, powierzchnia oraz usytuowanie w budynku. Z reguły mieszkania na parterze są najtańsze. Jednak te, które posiadają własny ogródek, dorównują cenami mieszkaniom na ostatnich piętrach z pięknymi widokami.