To dylemat wielu osób, które marzą o własnych czterech kątach. Kwestie te często rozwiera sprawa finansów, którymi dysponuje inwestor.

Zarówno kupno czy budowa domu to duże przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Pochłania to nie tylko sporo pieniędzy, ale przede wszystkim czasu. Przy podjęciu ostatecznej decyzji, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na komfort użytkowania domu.

Jak długo to trwa?

Oczywiście proces zakupu domu trwa znacznie krócej niż jego budowa. Jednak musisz być cierpliwy w przypadku załatwiania wszystkich formalności. Czasami zdarza się tak, że w zakupionym domu zechcesz zrobić generalny remont, a to z kolei też pochłania pieniądze i czas. Wymiana płytek czy instalacji również trwa. Jeśli chodzi o budowę domu, czas jego trwania również jest uzależniony od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywa tutaj projekt. Jeśli jest prosty, foremny, mały, jego wybudowanie zajmie znacznie mniej czasu niż postawienie dużej willi czy nowoczesnej posiadłości. Dużą rolę odgrywa również realizacja zadania. Jeśli wszystko uda się poukładać w miarę sprawnie, to zapewne pójdzie to szybciej. Mimo wszystko taka budowa pomoże potrwać nawet rok czy dwa.

Plusy i minusy

Na którą z opcji byś się nie zdecydował, musisz pamiętać, że każda z nich ma swoją ciemniejszą i jaśniejszą stronę. Niewątpliwie zaletą domu, który sam budujesz jest to, że możesz dowolnie modyfikować jego projekt i dopasowywać do swoich potrzeb, gdy w trakcie stwierdzisz, że któryś z elementów nie spełnia Twoich wymagań. Minusem niestety jest czas oczekiwania. Niekiedy będziesz musiał miesiącami czekać aż ekipa zakończy prace. Okazać się również może, że materiały zostaną źle dobrane albo pojawią się pęknięcia na ścianach.

Znajdź złoty środek!

Kompromisem pomiędzy kupnem domu, a jego wybudowaniem jest dom prefabrykowany. Charakteryzuje się tym, że jego elementy przygotowywane są w hali produkcyjnej, a następnie przewożone na plac budowy i tam składane. Wszystkie są odpowiednio sprawdzane, posiadają niezbędne atesty, pozwolenia. Zgodne są z obowiązującymi standardami i bezpieczne. Zaletą tej techniki jest to, że czas postawienia takiego domu jest niezwykle krótki. Trwa nawet do kilku miesięcy! Firmy zajmujące się prefabrykatami, np. http://mdbudinvest.com.pl/ produkują poszczególne elementy domu zgodnie z projektem domu. Możesz wybrać go z istniejącej bazy albo też poszukać własnego. Taki dom wcale nie musi być mały. Istnieją projekty, które umożliwiają wykorzystanie większej przestrzeni.