Izolacja piwnicy to zabieg, o którym zaskakująco często zapomina się przy budowie nowego domu. Jest to ogromny błąd, ponieważ odpowiednio wykonane ocieplenie piwnicy nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale też może posłużyć jako ochrona przed nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach znajdujących się pod ziemią. Dowiedz się więcej o o procesie ocieplania piwnicy!
Po co właściwie wykonywać izolację w piwnicy?
Izolacja w piwnicy (o której więcej dowiedzieć się można na stronie Knauf Insulation) potrzebna jest nam przede wszystkim po to, aby nasze pomieszczenia piwniczne nie przypominały klimatem chłodnych i wilgotnych lochów średniowiecznego zamku. Ocieplenie piwnicy pomaga oczywiście również zmniejszyć koszty ogrzewania, gdyż w przypadku dobrego zaizolowania również tych części domu, które znajdują się pod poziomem gruntu, nie pozwalamy na uciekanie ciepła z nagrzanego budynku przez wychłodzoną piwnicę. Niemniej jednak zużycie energii cieplnej możemy zmniejszyć również bez ocieplania piwnicy. Wystarczy bowiem wykonać szczelną izolację stropu pomiędzy piwnicą a parterem danego domu. Poprzez nieocieplone stropy nad garażami czy pomieszczeniami nieogrzewanymi może bowiem uciekać nawet do 30% energii cieplnej z budynku! Dlatego też prawidłowe ocieplenie stropu nie tylko zredukuje zużycie energii i zmniejszy koszty utrzymania budynku, ale także obniży emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest jednym ze sposobów, na jaki każdy z nas może przyczynić się do do ochrony środowiska. Ocieplając strop pomiędzy piwnicą a parterem, zadbamy jednak – poza środowiskiem i rachunkami – tylko o komfort przebywania w pomieszczeniach znajdujących się powyżej poziomu gruntu, a nadal chłodną piwnicę będziemy mogli przeznaczyć co najwyżej na spiżarnię.
Jeżeli planujemy przeznaczyć piwnicę na jakiekolwiek inne cele, warto zadbać o odpowiednią izolację całej jej powierzchni. Dzięki temu warunki w piwnicy nie będą się właściwie różniły od tych panujących w pozostałych pomieszczeniach w domu – poza oczywiście ilością dostępnego światła słonecznego. Jednak dobrze wykonana izolacja pozwoli nam urządzić w piwnicy pracownię czy pokój gier i zabaw.
Planując ocieplenie piwnicy w nowym budynku lub przeprowadzenie prac remontowych związanych z dociepleniem piwnicy starego domu, warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami oraz najczęściej stosowanymi metodami. Dowiedzmy się więc, jakie są zalety izolacji od zewnątrz i czy sprawdza się ona także jako izolacja przeciwwilgociowa!
Czy ocieplenie piwnicy od wewnątrz sprawdzi się także jako izolacja przeciwwilgociowa?
Jedną z najważniejszych zalet poprawnie wykonanego ocieplenia piwnicy od zewnątrz – w odróżnieniu od tego wewnętrznego – jest to, że spełnia ono również funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Można w tym momencie zapytać, na czym polega różnica między ociepleniem od zewnątrz a ociepleniem wewnętrznym. Przecież niezależnie od wybranej przez nas metody do odpowiednio zaizolowanego pomieszczenia nie ma prawa przedostać się wilgoć z wód gruntowych. To oczywiście prawda, niemniej jednak w przypadku ocieplenia od wewnątrz kontakt z wilgocią i wodami gruntowymi mają mury zewnętrzne naszego domu. W takich przypadkach są one narażone nie tylko na pojawienie się pleśni, ale też na uszkodzenia spowodowane ciągłym erozyjnym działaniem wody. Najpoważniejsze kłopoty mogą jednak spotkać nas po mroźnej zimie, kiedy woda zamarzając, doprowadzi do powstania pęknięć w murze zewnętrznym domu. Wówczas czeka nas bardzo poważny, trudny i kosztowny remont, który będzie konieczny, aby w danym budynku można było nadal bezpiecznie mieszkać.