Naprawa kompresorów

Bez zastosowania kompresorów wiele dziedzin przemysłu, gospodarki czy motoryzacji nie miałoby racji bytu. Choć urządzenia te cechują się długim okresem działania przy prawidłowej konserwacji, nigdy nie można zagwarantować, że nie nastąpi nieprzewidziana awaria. Uszkodzeniu może ulec na dobrą sprawę każdy element kompresora, ale niektóre z nich są szczególnie wrażliwe na tego typu problemy.

Awarie kompresorów – typowe przyczyny

W przemyśle używane jest kilka głównych typów kompresorów, wśród których prym wiodą ciągle różnego rozmiaru kompresory tłokowe. W ich przypadku awaria dotyczy często samego tłoka, jak również mechanizmu, który nim porusza. Jeżeli chodzi o podtyp sprężarek olejowych, czasami przestają one pracować prawidłowo w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Problemem może być tu zarówno niedostateczna ilość oleju, jak też użycie zbyt dużej jego ilości.

Inny popularny rodzaj kompresorów, a mianowicie kompresory śrubowe, posiadają co najmniej kilka podatnych na uszkodzenia elementów. Często zdarzają się tu awarie bloków śrubowych, które na szczęście można usunąć przy pomocy rzetelnego serwisu. Naprawa kompresorów może obejmować także wymianę czujników, w tym czujnika temperatury, punktu rosy oraz czujników cęgowych. Kolejnym z elementów układu, którego awarii można się spodziewać, są systemy filtracyjne kompresora.

Naprawa kompresorów – co jest istotne w ich przebiegu?

Jeżeli kompresor wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy, należy natychmiast go zatrzymać, a następnie wezwać na miejsce zespół specjalistów, który oceni, w czym może tkwić problem. W przypadku niewielkich kompresorów można zdemontować je samodzielnie, by przekazać urządzenie do serwisu. Często popełnianym błędem, który może zaważyć na możliwości usunięcia awarii, bywa ignorowanie drobnych usterek, jeśli sprzęt w dalszym ciągu nie traci na wydajności. Niestety, takie postępowanie może doprowadzić nawet do konieczności zakupu nowego kompresora bądź wymiany większej liczby części, niż byłoby to konieczne, gdy zareagujemy od razu.

Niezwykle istotnym czynnikiem, od którego zależy skuteczna naprawa kompresorów, jest przy tym wybór autoryzowanego serwisu danej marki. Jeżeli użytkujemy bardzo kosztowną sprężarkę, nie warto ryzykować jej żywotności, sięgając po usługi niesprawdzonych wykonawców. Serwis kompresorów powiązany ze sprzętem danego producenta z pewnością dysponuje także oficjalnymi częściami zamiennymi, które mogą być zastosowane w konkretnym kompresorze. Niższej jakości części niekiedy nie sprawią nam problemów, ale w wielu sytuacjach doprowadzą jedynie do kolejnych napraw.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik S.A.