Wanna czy kabina prysznicowa? Na właściwie podjętą decyzję składa się wiele czynników, między innymi wielkość pomieszczenia oraz preferencje domowników. Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych wnętrz, gdzie trudno zmieścić znacznie większą i obszerniejszą od brodzika wannę. Jednym z najnowszych pomysłów aranżacyjnych jest kabina prysznicowa bez brodzika. Ta nowoczesna i elegancka forma natrysku jest może nawet bardziej funkcjonalna od prysznica z brodzikiem.
Montaż tego typu prysznica zwykle planuje się na etapie budowy domu, gdzie architekt uwzględnia w projekcie szczególne wymagania pomieszczenia. Jeśli tylko będzie nam zależało na kabinie prysznicowej bez brodzika, to możemy spróbować wykorzystać jeden z dwóch sposobów jej montażu w już wybudowanej łazience. Co prawda, wymaga to fachowego podejścia, dokładności i umiejętności, ale okazuje się całkiem możliwe. Sprawdźmy, jak można zamontować kabinę prysznicową bez brodzika.
Kabina prysznicowa bez brodzika z odpływem w podłodze
Tego typu rozwiązanie jest najpopularniejsze. Wymaga odpowiedniego przystosowania powierzchni podłogi w miejscu, gdzie będzie prysznic. Kabina prysznicowa może mieć bardzo skromną formę w postaci pojedynczej ścianki czy nawet szkła. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny i aranżacyjny planujemy osiągnąć.
Powierzchnia prysznicowa w tym przypadku powinna być zrównana z poziomem podłogi, co oznacza, że różnego rodzaju schodki czy podesty oddalają od rzeczywistej koncepcji natrysku bez brodzika. Nasuwa się pytanie – co zrobić z rurami kanalizacyjnymi i odpływem, które w tradycyjnym prysznicu schowane są pod brodzikiem? Otóż, wszystkie elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej muszą zostać ukryte w grubości stropu, innymi słowy w podłodze. Oceny możliwości wykonania tego typu zmian w już istniejącej łazience powinien dokonać konstruktor. Każda modyfikacja w stropie może wiązać się z jego osłabieniem.
Jakie warstwy powinny znaleźć się w podłodze podczas montażu natrysku z odpływem podłogowym?
- Wpust podłogowy z wbudowanym syfonem. Pokrywa wpustu nie może wystawać ponad powierzchnię posadzki. Kołnierz takiego wpustu powinien być przykryty izolacją przeciwwilgociową. Syfon może być punktowy, ułożony centralnie lub liniowy, poprowadzony wzdłuż ściany łazienki. Również kabina prysznicowa może wyznaczać linię syfonu.
- Warstwa płytek ceramicznych z klejem do płytek.
- Odpływ kanalizacyjny w postaci rury ułożonej ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego, by woda szybko spływała z powierzchni prysznicowej, a nie rozlewała się po całym pomieszczeniu.
- Izolacja przeciwwilgociowa, która zabezpieczy strop przed przesiąkaniem wody i pary wodnej.
- Wylewka, a pod nią izolacja termiczna w postaci płyt styropianowych. Między wylewką a styropianem powinna znaleźć się folia z PCW.
Kabina prysznicowa bez brodzika z odpływem w ścianie
To idealne rozwiązanie technologiczne do łazienek, w których nie ma możliwość umieszczenia całej instalacji wodno-kanalizacyjnej w stropie. Wszystkie niezbędne elementy do prawidłowego odprowadzania wody z powierzchni prysznicowej osadza się na stelażu w przestrzeni między ścianą łazienki, a płytą z karton-gipsu.
To oznacza, że konieczne jest postawienie cienkiej kartonowo gipsowej ściany. Wlot do rury odpływowej umieszczony jest dyskretnie na poziomie posadzki przy ściance zabudowy. W takim przypadku również powinien być zachowany optymalny spadek w kierunku odpływu. W przeciwnym razie nawet kabina prysznicowa nie uchroni przez rozlaniem się wody na całej powierzchni podłogi.