Kolory dachu i elewacji domu powinny być do siebie dopasowane. Dzisiaj grafitowe pokrycia dachowe wybierane są przez inwestorów bardzo często. Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu dobrać, by uzyskać harmonijne połączenie?

Grafitowy dach i biała elewacja domu

Dachówki w grafitowym kolorze często używane są do wykończenia nowoczesnych domów, lecz dobrze wyglądają także z budynkami w stylu tradycyjnym. Jaka elewacja do ciemnego dachu będzie najlepsza?

Uniwersalny kolor elewacji dla domu z grafitowym dachem to ponadczasowa biel, która będzie stylowo przedstawiać się zarówno na nowoczesnym budynku w stylu stodoły, jak i na nawiązującym do tradycji domu dworkowym.

Aby nadać elewacji bardziej urozmaicony wygląd, można także przyozdobić ją deskami elewacyjnymi albo imitacją desek, na przykład z płyt warstwowych, tynku strukturalnego lub styropianu. Ciekawie będzie prezentowała się także biała elewacja z okładziną kamienną w kolorze beżu.

Dach w grafitowym kolorze i beżowe ściany

Grafitowa dachówka może także atrakcyjnie prezentować się na tradycyjnych budynkach. Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu warto wtedy dopasować?

Żeby budynek nabrał cieplejszego wymiaru, do dachu w kolorze szarości warto dodać beż. Beżowe ściany będą znakomicie wyglądały na budynkach ze spadzistymi dachami, lukarnami, ozdobnymi balkonami.

Dodatkowo można zastosować także elementy z drewna – z beżowymi elewacjami i szarymi dachami dobrze będzie prezentować się stolarka okienna i drzwiowa o wybarwieniu ciemnego drewna oraz ozdobne okładziny w tym samym kolorze.

Grafitowa dachówka i szara elewacja domu

Szare kolory elewacji do grafitowego dachu to także udane połączenie. Odcień szarości powinien być dopasowany do koloru dachówki, dlatego najlepiej porównać je ze sobą na żywo, na przykład kupując próbki farb elewacyjnych w różnych barwach.

Z dachem w kolorze ciemnej szarości najlepiej będą prezentowały się jasne odcienie szarego, które nadają bryle nowoczesny wymiar. Ciemne odcienie, na przykład w formie akcentowego malowania lub okładzin kamiennych, mogą stanowić efektowne dopełnienie elewacji.

Niniejszy artykuł został opracowany przez serwis elewacyjnie.pl.