Internet to z jednej strony dobrodziejstwo ułatwiające nam zdecydowanie życie, z drugiej jest to ogromne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Do głównych zagrożeń można zaliczyć kontakty z podejrzanymi nieznajomymi, nierzadko dewiantami. Hejty od nieżyczliwych rówieśników. Kuszenie okazyjnymi zakupami, które okazują się potem bez pokrycia w towarze. Do tego należy dodać demoralizujące treści, choćby w postaci stron pornograficznych, stron zachęcających do autodestrukcji, stron rasistowskich i portali, szukających narybku, sekt.
Dodatkowo młody człowiek, zwłaszcza dziecko, nie zna bardzo często odpowiednich narzędzi zabezpieczających przed czytaniem podejrzanych maili (nierzadko z wirusami) lub dziwnymi ofertami.
Mechanizmy zabezpieczające dzieci i młodzież
Podstawowym, najskuteczniejszym mechanizmem, wcale nie będzie wprowadzanie do odpowiednich komputerowych instrumentów zabezpieczających. Z reguły najlepszy efekt będą dawały rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń, jakie może nieść na przykład reakcja zwrotna w stosunku do nagabującego nieznajomego. Przestrzeganie przed tym, jakie konsekwencje może przynieść nadmierna szczerość w internecie albo wręcz zamieszczanie swoich, zbyt śmiałych, fotografii.
Portale społecznościowe również warto jest wybierać w aspekcie zabezpieczeń na przykład przed wulgarnymi treściami. Ponadto dobrze jest zachowywać maksimum dyskrecji i swoje skrzynki oraz własne portale zabezpieczać odpowiednim hasłem. Niestety najczęściej sami wymyślamy hasło i na ogół jest ono bardzo proste do złamania przez hakera. Bowiem często jest to konkretne słowo, nierzadko liczby nawiązujące do daty czyjegoś urodzenia.
Jednak póki co najmniej ryzykujemy zabezpieczając się hasłem wygenerowanym przez elektroniczny (na przyklad online) generator haseł, który to robi na zasadzie „chybił-trafił”. Zwykle generator zaproponuje hasło składające się z wielu różnych znaków i nie tylko liter. Dla przeciętnego internauty jest to zwykle hasło trudne do zapamiętania, ale i w tym aspekcie można stosować pewne skuteczne techniczne sposoby kojarząc poszczególne znaki z konkretnymi rzeczami lub zjawiskami.
Program przeciwko zagrożeniom jakie niesie internet
Mając na uwadze zagrożenia jakie niesie ze sobą internet, zwłaszcza dla dzieci, młodzieży i osób starszych w 2004 roku Komisja Europejska zainicjowała Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Z tym się wiążą głównie działania edukacyjne z udziałem pedagogów, psychologów i policji. Efekty są już widoczne, choćby biorąc pod uwagę zabezpieczenia odpowiednim hasłem swojej poczty lub strony.