Klimatyzacja coraz częściej staje się niezbędnym elementem wyposażenia naszego domu lub mieszkania. Mają na to wpływ rosnące temperatury oraz nowoczesne budownictwo oferujące swoim mieszkańcom efektowne duże przeszklenia i lżejsze ściany, które jednak znacznie szybciej nagrzewają pomieszczenie w lecie.
Przy wyborze klimatyzatora przyjemnie schładzającego pomieszczenia warto zastanowić się, jakiego typu filtry do klimatyzacji będą najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. To one odpowiadają za zatrzymywanie kurzu i pyłu unoszących się w wymienianym przez klimatyzator powietrzu. Klimatyzatory nowych generacji wyposażone są w zróżnicowane filtry kieszeniowe, które nie tylko skutecznie przyczyniają się do chłodzenia powietrza, ale też mają dodatkowe właściwości pomocne alergikom w walce z natrętnymi chorobami, bezpieczne również dla małych dzieci.
Wśród szerokiej gamy oferowanych na polskim rynku filtrów znajdziemy m.in.: filtry typu HEPA – usuwający sierść zwierząt, pleśnie, grzyby i roztocza, ale też eliminujący nieprzyjemne zapachy papierosów czy kurzu; filtr antybakteryjny – szczególnie polecany dla alergików, ponieważ emituje atomy srebra, które eliminują bakterie i grzyby wywołujące choroby; generator jonów ujemnych – poprawiający jakość powietrza i polecany na przykład w przestrzeniach biurowych, gdzie często osoby pracujące narzekają na nieprzyjemne powietrze; filtr emitujący witaminę C, korzystnie wpływając dzięki temu na sen oraz sprawność fizyczną czy pochłaniający nieprzyjemne zapachy filtr deodoryzujący z aktywnym węglem.
Jeśli już wybierzemy najkorzystniejsze dla nas filtry do klimatyzacji, nie zapominajmy o ich regularnej pielęgnacji i wymianie. Niestety, nawet w najnowocześniejszych urządzeniach klimatyzacyjnych osadzają się cząsteczki wchłaniane przez nie, stwarzające środowisko sprzyjające rozwojowi szkodliwych bakterii i grzybów szkodliwych dla naszego zdrowia. Drastycznym przypadkiem jest rozwój bakterii Legionella powstającej w środowisku wilgotnym, która wywołuje groźne choroby dróg oddechowych. Wprawdzie w niektórych klimatyzatorach znajdziemy możliwości samooczyszczania, jednak warto we własnym zakresie mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad korzystania z klimatyzatora i pamiętać, że tylko dbanie o stan urządzenia zapewni nam przyjemne powietrze i zdrowie. Regularne czyszczenie filtra co miesiąc możemy wykonywać samodzielnie, ściereczką nasączoną wodą z detergentem lub środkiem wskazanym przez producenta do pielęgnacji urządzenia.
Raz w roku natomiast filtry do klimatyzacji powinny być wymieniane, o czym w nowszych urządzeniach przypominają nam lampki kontrolne. Jeśli ich nie ma, musimy pamiętać o tym sami, mając na uwadze zdrowie swoje i naszych najbliższych. Niepokojącym sygnałem świadczącym o zanieczyszczeniu filtrów może być na przykład nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora, najlepiej nie dopuszczać do aż tak ekstremalnego rozwoju sytuacji, ponieważ wtedy z pomocą może przyjść nam już tylko profesjonalny serwis zajmujący się konserwacją i naprawą tego typu urządzeń.