Znaczenie cytologii

Z ginekologiem jak z dentystą – wizyty niekoniecznie należą do najprzyjemniejszych, ale trzeba odbywać je regularnie, nawet jeśli „nic złego się nie dzieje”. Cudzysłów został użyty tu nieprzypadkowo. Bo przecież właśnie w tym rzecz, że być może dzieje się coś złego, tylko po prostu my nic o tym nie wiemy i nie mamy jak tego sprawdzić. Zrobić to musi więc lekarz, który dysponuje odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Kiedy w okolicach intymnych robi się nieprzyjemnie, np. boli, swędzi lub piecze, wizyta u ginekologa wydaje się oczywistością. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele schorzeń w tym rejonie rozwija się bezobjawowo albo daje sygnały, które łatwo przeoczyć. Im później się je wykryje, tym trudniej je potem leczyć. Nieleczone zaś prowadzić mogą do bezpłodności czy nawet śmierci.

Znaczenie cytologii

Doskonałymi przykładem jest rak szyjki macicy, który potrafi zaatakować kobiety w każdym wieku. Jak dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich SOFIMED, ten „cichy zabójca” potrafi nie dać o sobie znać nawet przez dziesięć lat, tymczasem we wczesnym stadium rokuje całkiem nieźle – i stąd właśnie konieczność profilaktycznego wykonywania cytologii. Jest to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, a polega na bezbolesnym pobraniu z pochwy materiału do analizy mikroskopowej. Jeśli będziemy regularnie odwiedzać ginekologa, cytologia na pewno nas nie ominie!

Inne badania

Należy wykonywać ją co najmniej raz na parę lat – za to podczas każdej wizyty powinno zostać przeprowadzone rutynowe badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz również jest w stanie wykryć nieuchwytne dla samej pacjentki nieprawidłowości, takie jak choćby mięśniaki albo torbiele. W razie wątpliwości wystawi też skierowanie na bardziej zaawansowane badania, czyli np. na kolposkopię lub USG.

Pamiętajmy o piersiach

Wyśle nas także na przesiewową mammografię albo USG piersi, zwłaszcza jeśli zauważy coś niepokojącego w tzw. badaniu palpacyjnym. Nawet jeśli co miesiąc same się badamy, warto oddać swój biust – dosłownie! – w ręce profesjonalisty, który ze swojej strony skontroluje, czy wszystko jest w porządku. Rak piersi to kolejny nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty daje się skutecznie wyleczyć, nie ma więc co ryzykować, omijając gabinet ginekologa.

Rzetelne źródło informacji

Regularne wizyty to też świetna okazja do uzyskania odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania z zakresu nie tylko zdrowia i higieny intymnej, ale też choćby antykoncepcji czy przygotowań do ciąży. Nawet jeśli wiedzę na te tematy czerpiemy z Internetu (a trzeba przy tym zachować wszak dość sporą ostrożność!), dobrze jest skonfrontować uzyskane na forach informacje z opinią doświadczonego specjalisty, który przygotowywał się do wykonywania swego zawodu przez wiele lat.