Bardzo często lekceważymy sobie kwestię wyboru dostawcy gazu do ogrzewania naszego domu: w końcu oferty wszystkich istniejących na polskim rynku podmiotów są porównynalne. Jednak wystarczy trochę wyliczeń, aby okazało się, że nasze myślenie jest błędne. Wystarczy, na przykład, zamiast porównywać różnice pomiędzy dostawcami w skali miesiąca, zrobić to samo, tyle że w skali roku lub dwóch lat. 15 zł miesięcznie nie wydaje się wielką kwotą: w skali roku jest jednak już 180 zł a w skali dwóch lat 360 złotych oszczedności. To jednak jeszcze nie wszystko. Przed wyborem dostawcy gazu należy również uwzględnić kilka innych czynników, nie tylko aktualnie oferowane warunki cenowe.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając dostawcę gazu?

Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać, że koszty, jakie będziemy ponosić, nie zależą tylko i wyłącznie od ceny gazu oferowanej przez określonego dostawcę. Istotne, a czasami wręcz decydujące znaczenie ma również opłata abonamentowa: na przykład dostawca może oferować sam gaz po atrakcyjnej cenie, ale jednocześnie naliczać sobie sporą opłatę abonamentową. W takim wypadeku w ostatecznym rachunku oferta tego dostawcy raczej nie okaże się atrakcyjna finansowo(pomimo niskiej ceny samego gazu). Warto pamiętać, że jakość gazu nie zależy od dostawcy, tylko od firmy zajmujacej się przesyłem gazu ziemnego. Z tego powodu, tak naprawdę jedynym czynnikiem, jaki ma znaczenie jeżeli chodzi o dostawy gazu łódzkie, są warunki cenowe. Przeglądając umowę oferowaną nam przez dostawcę warto dokładnie zbadać ją pod kątem różnych „ukrytych” kruczków i wszelkich zapisów, które mogą na przykład pozwolić dostawcy na zmianę ceny gazu w trakcie trwania naszej umowy. Niestety, dokładnie porównanie ofert wszystkich dostawców nie jest łatwe. Po pierwsze, ten sektor w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, przez co właściwie w każdym roku przybywa nowych dostawców. Po drugie, różni dostawcy oferują umowy zawierajace różne okresy rozliczeniowe. Z tego powodu, na porównanie dostępnych ofert będziemy musieli poświęcić nieco więcej czasu, niż ma to miejsce na przykład w przypadku dostawców internetu.

W przypadku dostaw gazu dla firm należy zwrócić uwagę również na takie czynniki, jak okres wypowiedzenia umowy, gwarancję tej samej ceny w trakcie trwania umowy oraz na sam czas trwania umowy z dostawcą.