Działający w Gdańsku Teatr Szekspirowski jest inny niż wszystkie polskie teatry. Jego budowa trwała 10 lat i dała wyjątkowy efekt doceniany przez architektów z całego świata, a także będący podstawą do realizacji wielu projektów kulturalnych, nie tylko skoncentrowanych na teatrze.
Gdański Teatr Szekspirowski powstał przede wszystkim dzięki determinacji Jerzego Limona, współtwórcy i szefa Fundacji Theatrum Gedanense. Od przeszło 20 lat zabiegała ona o to, aby stworzyć niezwykły budynek, który odnosi się do stylu tradycyjnych teatrów elżbietańskich, aby mógł stać się on także siedzibą dla międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
Budynek Teatru Szekspirowskiego od razu wyróżnia się na tle zabytkowych budynków Gdańska. To powoduje, że jest on także inny niż pozostałe polskie teatry. Jego minimalistyczna i surowa bryła oraz ciemna elewacja tworzy wyjątkowe połączenie, niemniej początkowo wzbudzała ona kontrowersje. Za projekt teatru odpowiedzialny był wenecki architekt – Renato Rizzi.
Chociaż z zewnątrz teatr wygląda nowocześnie, to jednak jego główna scena jest nawiązaniem do tradycyjnej architektury teatru elżbietańskiego. Unikatowym elementem projektu jest również rozsuwany dach, podobnie jak w brytyjskich teatrach tego rodzaju – to powoduje, że spektakle mogą odbywać się pod gołym niebem. Dodatkowo także teatr posiada swój taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Gdańska.
Dzisiaj każdy, kto chce odwiedzić Teatr Szekspirowski, może to zrobić. Teatr regularnie organizuje spektakle, w których biorą udział znani aktorzy, a także zajmuje się prowadzeniem innych wydarzeń kulturalnych, między innymi koncertów. Każdy zainteresowany jego budową, która jest inna niż polskie teatry, może także skorzystać ze specjalnej opcji zwiedzania. Podczas wycieczki można zajrzeć w różne zakamarki teatru, a także wejść na taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok.
Aktualny repertuar Teatru Szekspirowskiego znajduje się na jego stronie internetowej. Bilety można zakupić także przez internet.