Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, uniemożliwiają także komfortowe spożywanie posiłków. Implanty zębów są jednym z najlepszych rozwiązań na uzupełnienie ubytków uzębienia. Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, implanty wyglądają jak zęby naturalne, dlatego efekt estetyczny nie ma sobie równych.
Implantacja – etapy zabiegu.
Konsultacja badania wstępne: Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu poradnia stomatologiczna przeprowadzi badanie wstępne i konsultacje z pacjentem co do jego oczekiwań i aktualnego stanu zdrowia. Przed samym zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub tomografia komputerowa. Lekarz prowadzący zdecyduje czy jest konieczne wykonywanie dodatkowych badań.
Wstawienie implantu zęba: zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Implanty zębowe wykonane z tytanu osadzane są bezpośrednio w kości. Lekarz stomatolog wykonuje nacięcie w dziąśle, tak by mieć dostęp do kości, w której przygotowuje otwór pod implant. Po zabiegu musi nastąpić wygojenie okostnej, które może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie następuje także zrośnięcie się implantu z kością.
Założenie korony zęba: stomatolog ponownie wykonuje nacięcie dziąsła w celu odkrycia implantu. Na około 2 tygodnie zakładana jest tzw. śruba gojąca, która ma przygotować przyzębie na założenie korony. Po upływie tego czasu zakłada się koronę imitującą naturalny ząb.
Jak dbać o zęby po zabiegu implantacji?
O implanty zębów należy dbać tak samo, jak o zęby naturalne. Co prawda nie podlegają one procesom próchniczym, ale osadza się na nich kamień. Ponieważ gromadząca się płytka nazębna może dostawać się pod koronę, należy większą uwagę przykładać do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu należy używać nici dentystycznych lub irygatora. Pacjent posiadający implanty zębów powinien dwa razy w roku zgłaszać się na kontrolę i zabieg usuwania kamienia.
Kiedy nie można wykonać zabiegu implantacji?
Ograniczeniem przy wykonaniu zabiegu może być stan kości pacjenta uniemożliwiający osadzenie implantu. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli od utraty zęba minął długi czas i nastąpił zanik tkanki kostnej. Schorzenia, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu to m.in. zaawansowana osteoporoza, nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe i związane z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Specjaliści z kliniki Soldent od lat specjalizują się w implantach zębowych.