Kłykciny kończyste są to brodawczakowate zmiany pojawiające się na narządach płciowych i w ich okolicach. Wywołuje je wirus brodawczaka (HPV). Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a nawet dzieci w przypadku nieodpowiedniej higieny. Jak dokładnie objawiają się kłykciny, czy są groźne i jak są leczone?
Wirus atakuje
Wirus brodawczaka ludzkiego (human papiloma virus, HPV) występuje w ponad stu typach. Część z nich powoduje łagodne zmiany w postaci brodawek na skórze, część zmiany w postaci kłykcin kończystych, a te najgroźniejsze mogą powodować nowotwory złośliwe, takie jak rak szyjki macicy i rak prącia.
Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Do zarażenia może dojść nawet podczas jednorazowego zbliżenia, ale także przy czynnościach higienicznych. Istnieje również możliwość zakażenia przez dotyk, jeśli wirus lokalizuje się w naskórku. Często osoba zarażona wirusem HPV nie zauważy żadnych objawów, jednak jeśli zmiany skórne się pojawiły, nie można ich zignorować, gdyż nieleczone niosą ze sobą ryzyko zmiany w nowotwór.
Kłykciny kończyste objawiają się wykwitami pojawiającymi się na skórze i błonach śluzowych w okolicach odbytu lub narządów rodnych. U mężczyzn występują najczęściej w okolicy żołędzi, w rowki zażołędnym, na wędzidełku, wewnętrznej blaszce napletka, rzadziej przy ujściu cewki moczowej, na mosznie czy w kanale odbytu. U kobiet brodawki pojawiają się na wargach sromowych, przy ujściu cewki moczowej, w pochwie i w przedsionku pochwy.
Zmiany są niewielkie, kilkumilimetrowe, ale mogą łączyć się w skupiska. Są to jasnoróżowe, niekiedy brunatne, białawe lub szarawe brodawki. Wraz z rozwojem choroby mogą się powiększać. Rzadko towarzyszy im ból czy świąd. Często następuje zwężenie cewki moczowej, co może nie być odczuwalne nawet przez długi czas. Z tego względu pacjenci bardzo często trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy zmiany w okolicach narządów płciowych są bardzo nieestetyczne, powodują dyskomfort i wstyd.
Jak to wyleczyć?
Leczenie kłykcin kończystych jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Przede wszystkim – im wcześniej kłykciny będą wyleczone, tym lepiej, ponieważ mogą zaburzać ogólny stan zdrowia oraz wpływać na płodność. Jak mówi ekspert z Euro-Kliniki z Siemianowic Śląskich:
– „Leczenie kłykcin może obejmować różne metody. Wszystko zależy od tego, jak rozległe jest schorzenie. U niektórych pacjentów wystarczy zastosowanie bezpośrednio na zmiany odpowiednich kremów lub maści. Stosowane są też metody elektrokoagulacji lub krioterapii. Przy większych zmianach niezbędne jest leczenie chirurgiczne, najczęściej laseroterapia, która jest najskuteczniejszą i najszybszą metodą”.
Istotne jest całkowite wyleczenie kłykcin, gdyż nieleczone lub nie do końca usunięte, mają tendencję do szybszych i częstszych nawrotów.