Żyjemy w czasach kiedy właściwie wszystkie gałęzie przemysłu poszukują sposobów, aby zoptymalizować proces produkcyjny. Coraz większy popyt oraz możliwość eksportu swoich produktów poza granice kraju daje duże możliwości rozwoju. Między innymi dlatego coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w automatyzację swoich linii produkcyjnych. Co zatem składa się na automatykę przemysłową i czym ona tak naprawdę jest?

W dużym skrócie jest to dział automatyki zajmujący się automatyzacją wszelkich procesów zarówno przetwarzania, wytwarzania jak i procesów technologicznych. Rozwija się on niezwykle prężnie, gdyż jest duży popyt na tego typu rozwiązania. W przypadku automatyzacji produkcji tworzy się rozbudowanie linie produkcyjne, które składają się z szeregu urządzeń odpowiedzialnych za poszczególne procesy. Dzięki temu można uzyskać znacznie zwiększoną wydajność zmniejszając zarazem koszt samej produkcji. Na taką linie składa się wiele elementów. Oprócz samych maszyn odpowiadających za wytwarzanie produktu, można wyróżnić także wszelkie narzędzia kontrolne oraz pomiarowe, urządzenia sterujące takie jak komputery przemysłowe, wszelkie konsole, a także samo oprogramowanie bez którego to wszystko nie byłoby w stanie funkcjonować. Jak widać złożoność systemu może być bardzo duża, ale to właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie nawet kilkukrotnie zwiększyć opłacalność produkcji.

 

Samo pojęcie automatyki można traktować jako pewne usprawnienie. Stosując nowoczesne rozwiązania jesteśmy w stanie sprawić, że wzrasta wydajność procesów produkcyjnych czy też logistycznych. Niestety automatyka wiąże się również z takimi rozwiązaniami, które mają poniekąd zastąpić pracę człowieka. Stąd też duża obawa pracowników o swoje stanowiska w przypadku kiedy przedsiębiorstwo decyduje się na jej wprowadzenie. Nie są to niestety obawy na wyrost, gdyż to właśnie ograniczenie ingerencji człowieka zmniejsza koszt produkcji, a co za tym idzie redukcja etatów staje się niekiedy koniecznością. Oczywiście nie sposób całkowicie wyeliminować czynnika ludzkiego podczas produkcji. Weźmy chociażby proces kontrolny. Pomimo zastosowania nowoczesnych systemów kontrolno pomiarowych nadal to człowiek musi kontrolować samą maszynę, gdyż zawsze może wedrzeć się nieoczekiwany błąd do oprogramowania.

 

Bez wątpienia automatyka przemysłowa to przyszłość wszystkich zakładów produkcyjnych i nie tylko. Nowe technologie wymagają automatyzacji wielu procesów, a to z kolei skutkuje inwestycjami z zaawansowane urządzenia niezbędne do zwiększenia wydajności. Branże przetwórcze już od wielu lat korzystają z rozbudowanych linii produkcyjnych co zapewnia im utrzymywanie produkcji na wysokim poziomie. W ten oto sposób mogą one swoje produkty sprzedawać nie tylko w kraju, ale również i podbijać zagraniczne rynki. Dzięki temu prężnie się rozwijają powiększając swoją infrastrukturę. Widać zatem, ze stosowanie automatyki przemysłowej wbrew pozorom, również może tworzyć nowe stanowiska pracy poprzez rozbudowę przedsiębiorstwa o nowe zakłady produkcyjne.

Artykuł przygotowany przez firmę Automatik Sp. z.o.o. – nasza specjalność to Systemy PLC i automatyka przemysłowa.