Każda osoba odchudzająca się i wybierająca zdrowy tryb życia powinna zainteresować się bliżej spiruliną. To bardzo wartościowy produkt zawierający bogactwo składników odżywczych. Dzisiaj najczęściej wybierana jest bio spirulina. Czym jest spirulina tego rodzaju i jakie ma ona właściwości?

Spirulina to alga o mikroskopijnych wymiarach, która zaliczana jest do gromady sinic. Ma ona kolor niebieskozielony, dlatego też wtedy, gdy kupujemy ją w sklepie, otrzymujemy ją w postaci proszku o takim niezwykłym kolorze. Spirulina występuje w wodach morskich, ale również spotykana jest w słodkowodnych i słonowodnych jeziorach, a nawet w ciepłych źródłach. Eksperci szacują, że na ziemi żyje już od ponad 3,5 miliarda lat.

Najczęściej spirulina spożywana jest przez mieszkańców Azji oraz Ameryki Południowej. W Polsce przez długi czas nie była ona w ogóle spotykana, ale teraz również można się w nią zaopatrywać, na przykład w sklepach ze zdrową żywnością.

Dzisiaj w sprzedaży można spotkać się zasadniczo z dwoma rodzajami spiruliny – to zwykła spirulina oraz bio spirulina, która pochodzi z ekologicznych hodowli. Jest ona produkowana w odpowiednich warunkach, co potwierdzają także odpowiednie certyfikaty. Odpowiedni sposób hodowli powoduje, że bio spirulina, pochodzi z bezpiecznego źródła i zawiera maksymalne wartości odżywcze.

Działanie bio spiruliny jest różnorodne. Przede wszystkim jest ona bogata w ważne dla organizmu minerały i witaminy, dlatego jest naturalnym suplementem diety. Zawiera ona między innymi duże ilości witaminy B12, a także witaminy B1, B2, B3, B6, E i H, również obfituje w żelazo, potas, magnez, fosfor, wapń, beta-karoten. Zawiera też dużą ilość białka roślinnego z kompletem 18 aminokwasów.

Regularne spożywanie spiruliny, na przykład poprzez dodawanie proszku do potraw, jogurtów i koktajli, pozwala na poprawę odporności organizmu, zapobiega niedoborom wyżej wymienionych witamin i minerałów, a także wspomaga odchudzanie, ponieważ zawiera błonnik regulujący pracę jelit.