Trójmiasto znajduje się od lat w czołówce najdroższych pod względem cen nieruchomości mieszkalnych, metropolii w Polsce. Sopot wysuwa się na pierwsze miejsce rankingów najdroższych miast pod względem zakupu mieszkań i domów. Dlatego być może warto zrezygnować z mieszkania w Gdańsku, Gdyni lub w Sopocie i zastanowić się nad możliwością zamieszkania w pewnym oddaleniu od dużych miast tego regionu.

Specyficzny rynek mieszkaniowy

Rynek nieruchomości Trójmiasta jest mocno zróżnicowany, z dużą rozpiętością cenową pomiędzy najtańszymi i najdroższymi mieszkaniami. Najkorzystniejsze pod względem cenowym są mieszkania z rynku wtórnego, zlokalizowane na gdańskich osiedlach mieszkaniowych z wielkiej płyty. Z kolei, apartamenty w prestiżowych lokalizacjach, np. tuż przy plaży w Sopocie, mają ceny jedne z najwyższych w skali całego kraju.  Podobnie jest w przypadku osiedla Orłów w Gdyni.

W 2015 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w ciągu 12 miesięcy wyraźnie zanotowały wzrost. Były one największe spośród wszystkich dużych miast w Polsce. Według danych zgromadzonych przez Narodowy Bank Polski, mieszkania używane w I kwartale 2014 roku kosztowały w Gdańsku prawie 4800 zł za mkw, podczas gdy w tym samym okresie 2015 roku cena wynosiła już 5400 zł za mkw. Jeszcze wyższe stawki obowiązywały w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego – w I kw. 2014 roku było to 5500 zł, a na początku 2015 roku o 400 zł więcej. Rynek pierwotny w Gdyni oferował w tym czasie w 2015 roku mieszkania z ceną za mkw w wysokości 5800 zł. Rok do roku mieszkania na gdańskim rynku nieruchomości wtórnych podrożały o ponad 6 proc.

W niektórych lokalizacjach w Gdańsku np. na Starym Mieście, średnia cena ofertowa dla mieszkań w zabytkowych, świetnie utrzymanych kamienicach, wynosi około 8 tys. zł.

Jak zaoszczędzić?

Chcąc zamieszkać w Trójmieście, pozostaje tylko zakup mieszkania z wielkiej płyty z czasów PRL. Już za 4300 zł za mkw można kupić lokal w takich dzielnicach Gdańska jak Orunia, Rudniki, Olszynka czy Stogi. Można również wybrać alternatywę w postaci mieszkania poza miastem, w pewnym oddaleniu od granic administracyjnych Trójmiasta. Nowoczesne osiedla z komfortowymi lokalami mieszkalnymi powstają między innymi w Pruszczu Gdańskim. Mieszkania w Pruszczu Gdańskim od ATRO Development dostępne są w niskich, atrakcyjnych cenach, kształtujących się na poziomie od 3 996,52 zł za mkw. To znacznie mniej niż w podobnych obiektach mieszkaniowych w Sopocie, Gdańsku lub w Gdyni. Mieszkania w Pruszczu Gdańskim na osiedlu przy ul. Jodłowej dzieli od centrum Gdańska zaledwie 20 minut – wybierając drogę samochodową nową obwodnicą, a do obwodnicy trójmiejskiej można dojechać w 10 minut.