buciki dla niemowlaka

Rodzice, którym niedawno urodziło się dziecko (lub którzy dopiero oczekują jego przyjścia na świat) kompletują wyprawkę dla malucha. Dotyczy to zwłaszcza odzieży. Bardzo często pojawia się też pytanie o buciki dla niemowlaka. Od kiedy dziecko może nosić buty i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Czym kierować się przy wyborze bucików?

Zakup butów dla niemowlaka może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza, że rodzice dziecka nie mogą kierować się wyłącznie własnym gustem. Obuwie powinno spełniać odpowiednie warunki; w innym wypadku u malucha może dojść nawet do zaburzenia rozwoju stóp. Kiedy jednak należy kupić buciki dla niemowlaka? Pewną przesadą jest kupowanie ich jeszcze przed narodzinami dziecka, a nawet tuż po nich. Buciki nie przydadzą się niemowlakowi tak szybko; musimy pamiętać, że po narodzeniu spędza on większość czasu w pozycji leżącej (lub trzymany przez rodziców na rękach), dlatego też nie trzeba tak mocno spieszyć się z zakupem odpowiedniego obuwia. Buciki przydadzą się praktycznie dopiero wtedy, gdy maluch rozpoczyna naukę chodzenia; przed chłodem ochronią go ciepłe skarpetki.

Jak kupować buty?

Skoro wiemy już kiedy kupować buciki dla niemowlaka, przyda się jeszcze kilka wskazówek. Po pierwsze – niektórzy rodzice popełniają błąd i nie zabierają dziecka na zakupy. Oglądają buciki, a rozmiar sprawdzają poprzez włożenie wcześniej przygotowanego patyczka (który ma odpowiadać długości stopy dziecka). Jest to jednak błąd. Dziecko zawsze powinno przymierzyć buty – i nie chodzi tu o długość stopy. Problemem może być kształt; niektóre maluchy mają pulchne stópki, z kolei inne – długie i wąskie. To całkowicie naturalne, ale jednocześnie wpływa na to, jakie obuwie będzie odpowiednie. Z tego względu warto też unikać zamawiania jakiegokolwiek obuwia dla malucha przez Internet.