pojemnik na mocz

Badanie moczu w ciąży jest badaniem obowiązkowym, które przeprowadza się minimum 7 razy. Próbka moczu jest poddawana ocenie pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Najważniejsze jest, aby w moczu nie było cukru, białka oraz oznak zakażenia dróg moczowych.

Jak przygotować się do badania moczu?

Pierwszym niezbędnym elementem jest pojemnik na mocz, który można uzyskać w przychodni lub kupić w aptece. Nie może to być żaden inny pojemnik, używany w domu. Jeśli będzie wykonywany posiew moczu, pojemnik na mocz powinien być sterylny, a nie ten zwykły. Przed pobraniem należy unikać pokarmów zabarwiających mocz oraz nie przyjmować leków zmieniających barwę moczu. Ponadto trzeba powstrzymać się od uprawiania seksu. Mocz pobiera się po minimum 5-godzinnej przerwie w jego oddawaniu.

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

Próbkę trzeba oddać zaraz po przebudzeniu, najpierw trzeba umyć ręce i okolice cewki moczowej obficie wodą i wytrzeć się ręcznikiem jednorazowym. Do badania należy pobrać mocz ze środkowego strumienia. Pierwszy strumień oddaje się do muszli klozetowej, następnie podkładamy pojemnik na mocz, który trzeba wypełnić do połowy. W przypadku gdy pojawiła się wydzielina z pochwy, przed pobraniem próbki moczu, zatkaj wejście do pochwy jałowym gazikiem lub tamponem. Jest to ważne, ponieważ wraz z moczem, do pojemnika mogą przedostać się bakterie, które mogą znajdować się w pochwie. Mocz należy dostarczyć do laboratorium w ciągu dwóch godzin od pobrania.

Jakich informacji dostarcza ogólne badanie moczu?

  • Przejrzystość- jeśli mocz jest mętny, może wskazywać na zapalenie dróg moczowych, kamicę nerkową lub na dietę bogatą w tłuszcze i fosforany.
  • Barwa- powinna być jasnożółta. Ciemnożółty mocz może świadczyć o obecności bilirubiny, czerwony o obecności krwi, a zielony o obecności bakterii.
  • Ciężar właściwy, czyli gęstość powinna wynosić -1,005-1,030 g/cm3. Niższa gęstość może być wynikiem picia dużej ilości płynów lub zaburzeń funkcjonowania nerek. Wyższa gęstość moczu może być objawem odwodnienia lub niewydolności nerek.
  • Odczyn pH powinien być lekko kwaśny, czyli 4,5-7,8.

W moczu nie powinno być bakterii, grzybów, pasożytów. Białko w moczu może oznaczać zatrucie ciążowe lub infekcje dróg moczowych. Glukoza w moczu może świadczyć o cukrzycy ciążowej, lecz nie musi. Jeśli jest więcej niż 5 leukocytów w polu widzenia, może to oznaczać bakteryjne zakażenie dróg moczowych, a więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia oznacza krwiomocz lub krwinkomocz, który świadczy o zakażeniu dróg moczowych. Ciała ketonowe mogą być objawem cukrzycy ciążowej.