Antyki

Antyki – meble i dodatki do mieszkania – mogą kosztować krocie. Co więcej, natrafienie na wyjątkowo rzadkie egzemplarze to często duże wyzwanie, a samo poszukiwanie nowych zdobyczy jest świetną przygodą, dla niektórych hobby, dla innych sposobem na życie.

Renowacja starych mebli to dziś także bardzo intratny biznes. Gdzie znajdziemy dawne meble? O czym warto pamiętać, urządzając mieszkanie, w którym mają znaleźć się i nowoczesne akcenty, i antyki?

Antyki – gdzie kupić?

Możliwości jest wiele. Oto kilka miejsc, do których warto zajrzeć z zamiarem zakupu antyków.

  • Sklep z antykami

Dla poszukiwaczy antyków sklep to tylko jedno z bardzo wielu miejsc, gdzie można znaleźć piękne przedmioty. Do wyboru są sklepy stacjonarne, działające głównie w dużych miastach, oraz internetowe, a także domy i portale aukcyjne. Kupując w sklepie, trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną – pośrednik także musi bowiem na sprzedaży zarobić.

  • Targi staroci, pchle targi, targi antyków

Antyki, starocie różnego rodzaju i z najróżniejszych okresów znajdziemy też na tak zwanych pchlich targach. Warto pojawić się na takim wydarzeniu jak najwcześniej – najlepsze okazje bardzo szybko znikają.

  • Wyprzedaże garażowe

Dla łowców okazji to kolejna szansa na znalezienie bardzo ciekawych zdobyczy. Nie zawsze jednak na takiej wyprzedaży można trafić na starocie warte uwagi.

  • Strony do wystawienia ogłoszeń

Prawdziwą kopalnią antyków i staroci jest internet. Portale publikujące darmowe ogłoszenia sprzedaży przyciągają chętnych na pozbycie się tego, co niepotrzebnie zalega w piwnicach, mieszkaniach czy na strychach. Często to prawdziwe skarby! Właściciele takich przedmiotów niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, jak wiele wart jest np. stary zestaw krzeseł czy komoda, która sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. Antyki do renowacji kosztują niewiele, a po niedużym odnowieniu mogą świetnie się prezentować.

Jedną ze stron, na które warto zajrzeć w poszukiwaniu unikatów, jest portal abc.pl. To duży, ogólnopolski serwis z wielobranżowymi ofertami. Dzięki temu, że możemy filtrować ogłoszenia wg lokalizacji, mamy szansę znaleźć ciekawe przedmioty i odebrać je w naszej okolicy. Ogłoszenia o sprzedaży antyków na abc.pl znajdziemy w kategorii Antyki i kolekcje. Publikacja anonsów jest całkowicie bezpłatna, dlatego sprzedający chętnie wybierają właśnie abc.pl.

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem antyków cieszy się dziś dużym powodzeniem. Dążenie do komfortu z jednej strony, ale też tęsknota za tym, co minione, nutka nostalgii z drugiej, motywują nas do łączenia starego z nowym. Jak taki miszmasz się sprawdza? Bardzo dobrze! Nowoczesne wnętrza dopełnione antykami pozwalają na oryginalność i pokazują nietuzinkowy gust właściciela mieszkania.

Stawiając na eklektyzm, warto jednak zadbać, aby wnętrze nie było chaotyczne, aby było widać w nim koncept. Masywne drewniane komody i kredensy mogą być nieco przytłaczające, zwłaszcza jeśli takich egzemplarzy będzie zbyt wiele. Dobrze jest zatem postawić na jeden czy dwa meble w starym stylu i uzupełnić je nowoczesnymi dodatkami. Bądź przeciwnie, nadać nowoczesnemu wnętrzu oryginalności poprzez retrododatki – żyrandole, zastawę stołową, lustra czy ozdobne figurki.

Aby nie wprowadzać nieładu, warto też skupić się na jasnych, naturalnych barwach. Biele, odcienie szarości czy beżu to bezpieczne rozwiązanie. Drewniane, stare przedmioty świetnie współgrają z prostotą i minimalizmem współcześnie popularnych mebli. Dobrze jest też zadbać o to, by wnętrze było przytulne. Pomogą w tym dodatki – duże poduchy, kwiaty itd.

Antyki w nowoczesnym wnętrzu na pewno wyglądają bardzo ciekawie. Te oryginalne np. sprzed 100 lat potrafią osiągać duże ceny, ale stylowe mieszkanie możemy urządzić także niższym kosztem, np. samodzielnie odnawiając wyszukane i zakupione za grosze sztuki. W internecie możemy trafić na prawdziwe perełki, m.in. z okresu PRL-u, takie jak fotel Chierowskiego czy stolik kawowy jamnik. Ozdobne ramy luster, antyki – lampy czy obrazy wprowadzą klimat dawnych lat. Na pewno warto eksperymentować, bawić się aranżacją wnętrz, tym bardziej że nie potrzebujemy do tego ogromnych nakładów finansowych.