SendIt

Dowolny moment odbioru, niższa cena, szybkie dostarczanie przesyłek – na tym polegają główne zalety paczkomatów. Od czasu do czasu ich użytkownikom zdarzają się jednak przykre niespodzianki – uszkodzenia paczek. W jaki sposób dokonać zwrotu i reklamacji przesyłki, gdy nie można tego zrobić w obecności kuriera?

Reklamacje na stronie InPost

Operator paczkomatów przewiduje, że może dojść do reklamacji, również w przypadku uszkodzenia przesyłki. Uszkodzoną paczkę można natychmiast zwrócić w paczkomacie. Jednak nie zawsze odbiorca zauważa problem w momencie odbioru przesyłki. W takiej sytuacji należy odwiedzić stronę InPost i skorzystać z formularza reklamacyjnego. Procedurę można wykonać jako nadawca, adresat bądź płatnik. W formularzu należy umieścić dane kontaktowe, numer przesyłki, datę jej nadania, powód reklamacji, zawartość i opis zdarzenia.

Protokół szkody

Reklamacja uszkodzonej przesyłki ma szansę być skuteczna, jeżeli użytkownik spisze protokół szkody. Tę czynność także można wykonać na stronie InPost. W stosownym formularzu konieczne jest dokładne opisanie charakteru szkody, a także załączenie dokumentacji zdjęciowej – maksymalnie 7 załączników. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi ręczne spisanie protokołu, który musi zostać umieszczony w zwracanej paczce. Przy składaniu reklamacji należy pamiętać o obowiązujących terminach, a w przypadku jej odrzucenia o możliwości odwołania się od decyzji przewoźnika.

Zwrot w dowolnym paczkomacie

Zwrot uszkodzonej przesyłki jest możliwy w dowolnym paczkomacie. Po złożeniu reklamacji usługa jest w pełni darmowa. Aby tego dokonać, w interfejsie urządzenia wystarczy wpisać otrzymany wcześniej SMS-em kod zwrotu. Następnie użytkownik otrzyma dwa bardzo ważne SMS-y, które należy koniecznie zachować. Pierwszy zostanie wysłany natychmiast po nadaniu paczki, drugi po jej odebraniu przez kuriera.

Reklamacja przesyłek zamawiamy przy pomocy porównywarki SendIt

Wielu użytkowników paczkomatów wybiera tańszą i wygodniejszą alternatywę nadając paczki przy pomocy brokera kurierskiego, takiego jak SendIt.pl. W tym przypadku zwrot przesyłki i procedura reklamacji wyglądają identycznie, jak przy zamawianiu usługi w sposób tradycyjny.

Więcej informacji na temat świadomego korzystania z paczkomatów można znaleźć na stronie https://www.sendit.pl/https://www.sendit.pl/blog.