Stożki drogowe

Pachołki drogowe to dodatkowe urządzenia zabezpieczające ruch, które pełnią wiele funkcji. Na stałe wpisały się również w krajobraz drogowy. Bez nich trudno więc sobie wyobrazić oznakowanie nawierzchni i zabezpieczenie niebezpiecznych obszarów, a także zarządzanie ruchem podczas remontów i robót drogowych. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jakie zasady regulują umieszczanie i użytkowanie stożków drogowych. Wyjaśniamy, gdzie można umieścić rożki, kiedy ich użyć i jakie rodzaje pachołków drogowych są dostępne.

Dlaczego pachołki drogowe są tak funkcjonalne?

Stożki drogowe są dość małymi i, mogłoby się wydawać, niezauważalnymi dodatkami, ale odgrywają ogromną rolę w zarządzaniu ruchem i bezpieczeństwem na drogach. Występują w różnych wysokościach i wadze, dzięki czemu można je stabilnie umieszczać na różnych rodzajach dróg, po których samochody poruszają się z dużą prędkością. Dzięki temu pachołki drogowe mogą dobrze realizować swoje zadania nawet na autostradach. Ponadto nowoczesne gumowe pachołki drogowe wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, takiego jak polietylen (PE) oraz polichlorek winylu (PVC/PVC). Zapewnia to ich wysoką trwałość i eliminuje ryzyko uszkodzenia w przypadku kolizji z udziałem pojazdu. 

Ważną cechą pachołków drogowych są przymocowane do nich paski folii odblaskowej. Zapewniają doskonałą widoczność tych akcesoriów nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, deszczu, mgle i ciemności.

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Pachołki drogowe są idealne zwłaszcza na drogach i chodnikach. Ponadto znajdują szerokie zastosowanie na dużych, średnich i małych parkingach. Stożki drogowe mogą być również stosowane w: 

  • halach, 
  • magazynach,
  • dużych pomieszczeniach. 

Stożki drogowe dostępne są również dla klientów indywidualnych. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na posesjach prywatnych, garażach, placach zabaw czy przy organizacji różnego rodzaju imprez i wydarzeń. 

Pachołki drogowe dostępne są dla użytkowników w różnych opcjach i wariantach, takich jak:

  • składane pachołki drogowe,
  • kolorowe stożki drogowe,
  • elastyczne pachołki ostrzegawcze,
  • odblaskowe pachołki parkingowe.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi pracy na drodze pachołki drogowe mogą służyć do informowania o zwężeniu jezdni, wyznaczania toru jazdy pojazdu, wykonywania pracy krótkotrwałej lub szybkiej, a także doraźnej. Ponadto budowniczowie dróg wykorzystują stożki drogowe jako punkty orientacyjne do budowy nawierzchni asfaltowych i ogrodzeń na obszarach dla pieszych wzdłuż drogi. Pachołki drogowe są również idealne do ochrony nowo malowanych oznaczeń drogowych i nowo naprawianych nawierzchni drogowych. 

To wszystko sprawia, że ​​pachołki drogowe są prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym wyposażeniem ogrodzeniowym na polskich drogach i nie tylko. Pachołki drogowe powinny być zawsze pod ręką, ponieważ ich zastosowania są prawie nieograniczone.