produkty uciskowe

Obrzęki oraz opuchlizna kończyn dolnych i górnych mogą mieć różne przyczyny. Aby im zapobiegać i zniwelować je, można wykorzystać produkty uciskowe. Jak działają tego typu produkty i jak odpowiednio je dobrać?

Produkty uciskowe – jak wpływają na organizm?

Zadaniem wyrobów uciskowych jest wywieranie kontrolowanego nacisku na tkanki, głównie kończyn dolnych i górnych.

Nacisk powoduje, że krew w naczyniach krwionośnych i limfa w naczyniach układu limfatycznego przepływają sprawnie. Taki efekt dają różne wyroby, na przykład jak rękawy, pończochy przeciwżylakowe aries i dostępne w ofertach innych firm.

Wyroby uciskowe – kiedy należy z nich korzystać?

Produkty medyczne o działaniu uciskowym mają rozległe zastosowanie. Wykorzystuje się je między innymi w poniższych przypadkach:
– przewlekła niewydolność żylna
– żylaki kończyn dolnych
– zakrzepica
– obrzęki limfatyczne
– stany pooperacyjne

Również używane są one przez wielu sportowców, ponieważ wspierają pracę układu ruchu i naczyń krwionośnych.

Jak dobrać wyroby uciskowe?

Aby uzyskać odpowiednie efekty, wyroby uciskowe muszą być odpowiednio dobrane. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Przede wszystkim duże znaczenie ma dobór stopnia ucisku oraz rozmiaru wyrobu. W przeciwnym razie może nie zadziałać on prawidłowo lub spowodować powstanie skutków ubocznych.

Gdy mają być noszone produkty jak podkolanówki, rajstopy, pończochy przeciwżylakowe jak dobrać je prawidłowo? Zaleca się konsultację ze specjalistą, który na podstawie objawów doradzi, jaki stopień kompresji wybrać. Gdy natomiast chce się zapobiegać obrzękom, można kupić wyroby profilaktyczne bez konsultacji – mają one niski stopień ucisku.

Podobnie jest w przypadku, gdy chce się zakupić inne rodzaje wyrobów uciskowych, na przykład jak rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii czy pas uciskowy.