Praca na wysokości

Planujesz prace na wysokościach, ale nie wiesz, w jaki sposób dobrze zabezpieczyć miejsce pracy? Szukasz wskazówek jak przestrzegać zasad BHP i jednocześnie zadbać o komfort pracownika w trakcie wykonywania prac na wysokościach? A może chcesz wykonać kilka drobnych prac na wysokości, ale nie wiesz jak najlepiej się do tego przygotować? Sprawdź, co warto wiedzieć o pracach na wysokości, jak odpowiednio zabezpieczyć osoby pracujące na wysokości i co warto wiedzieć, przed rozpoczęciem takich działań.

Praca na wysokości definicja — wykonywana co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi

Prace na wysokości to każda praca wykonywana na powierzchni z koniecznością zastosowania pewnego rodzaju podwyższenia. Wliczają się w to prace przy oknach i dachach budynków, elewacjach, a także różnych instalacjach. Praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych.

Według wytycznych z 6. rozdziału rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości, pracą na wysokości definiuje się już od momentu, w którym praca jest wykonywana na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. A to oznacza, że do pracy na wysokościach może być wykorzystywany zarówno dźwig, rusztowanie, jak i niewielkie podwyższenie bądź podest.

Praca na wysokości — na co zwracać szczególną uwagę, pracując na wysokości?

Przy pracy na wysokości przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo i komfort pracownika, tak żeby z jednej strony wszystkie wykonywane czynności były bezpieczne, a z drugiej możliwe do wykonania. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dobranie do wskazanej pracy nie tylko odpowiednich zabezpieczeń dla pracownika, ale także samego narzędzia zapewniającego utrzymanie pracownika na wybranym poziomie.

Jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie prac na wysokości?

Jest kilka sposobów na skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi w trakcie pracy na wysokości. Pierwszy z nich to korzystanie sprzętu o potwierdzonej sprawności technicznej. Dotyczy to rusztowań o odpowiednim zabezpieczeniu i mocowaniu, czy sprawnych dźwigów, dopasowanych do obowiązujących przepisów. Kee Safety jest światowym liderem w produkcji systemów ochrony przed upadkiem z wysokości oraz złączy rurowych do konstrukcji systemów barierek ochronnych. Dzięki systemom ochrony zbiorowej i indywidualnej zabezpieczysz swoich pracowników przed upadkiem z wysokości.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi obejmuje także odzież ochronną, czyli kask, czy rękawice ochronne. Dokładny rodzaj i typ odzieży ochronnej zależy również od rodzaju wykonywanej czynności i niezbędnych środków bezpieczeństwa wymaganych ze względu na jej charakter.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości

Każdy pracownik wykonujący swoje obowiązki na wysokości musi być przeszkolony z zasad BHP i musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Ze strony pracodawcy konieczne jest także zapewnienie ochronnych balustrad w miejscu pracy, a czasem także odpowiedni rodzaj sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Do takich dodatków zaliczają się szelki bezpieczeństwa z przymocowaną linką bezpieczeństwa do stałych elementów konstrukcji lub szelki bezpieczeństwa ze specjalnym pasem biodrowym.

Praca na wysokości — co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Praca na wysokości wiąże się z presją oraz odpowiedzialnością. Pracownicy na wysokości powinni być odpowiednio przeszkoleni, doświadczenie i przez cały czas swojej pracy trzeźwi.