domy drewniane

Domy prefabrykowane powstają z gotowych elementów, które produkowane są w fabryce. Prace budowlane przy budowie domu szkieletowego ograniczają się zatem do montażu przygotowanych wcześniej segmentów. Oznacza to krótszy czas realizacji prac – w domu można zamieszkać już po 3 miesiącach. Co ważne, konstrukcję drewnianą znacznie łatwiej jest przebudować niż murowaną.

Charakterystyka gotowych domów drewnianych

Domy szkieletowe powstają wyłącznie z najlepszych gatunków drewna o odpowiednim poziomie wilgotności, co przekłada się na wytrzymałość konstrukcji. Drewno czterostronnie strugane suszone komorowo łączy się na długości przy użyciu specjalnych wczepów, dzięki czemu mogą powstawać długie elementy z litego drewna. Nad jakością drewna KVH czuwają zewnętrzne certyfikujące instytucje.

Wykonawca gotowych domów z drewna ITS z Koszalina szkielet z drewna KVH wypełnia wełną celulozową i wykańcza płytami OSB oraz płytami gipsowo-wiórowymi od zewnątrz. Powierzchnia takich płyt nadaje się do tynkowania. Innowacyjne płyty elewacyjne z włókna drzewnego zastępują styropian i zapewniają doskonałą izolację, a ich montaż jest łatwy i szybki. Więźba dachowa również powstaje w fabryce i trafia na plac budowy w postaci gotowych do montażu wiązar dachowych, które cechują się lepszą nośnością niż tradycyjne konstrukcje z tarcicy.

Przebudowa domu prefabrykowanego

Domy drewniane charakteryzują się łatwością przebudowy. Pod pojęciem przebudowa należy rozumieć prace budowlane, które doprowadzają do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych obiektu z wyłączeniem kubatury, powierzchni, wymiarów budynku oraz liczby jego kondygnacji.

W porównaniu do domów murowanych domy szkieletowe cechuje większa nośność, a więc nie ma większego problemu ze zburzeniem lub dostawieniem ścianek działkowych czy też przygotowaniu dodatkowych drzwi bądź okien. Warto podkreślić, że niezwykle łatwe jest przerobienie instalacji, które biegną w tak zwanych ściankach instalacyjnych — nie jest konieczne czasochłonne kucie betonu.

Wszelkie zmiany w projekcie oraz planowany zakres prac zawsze należy skonsultować z producentem. Gotowe domy drewniane powstają w fabryce, a w razie konieczności ich rozbudowy lub przebudowy także stosuje się prefabrykowane elementy. Kluczowe jest zastosowanie materiałów o tych samych parametrach. W ten sposób zachowuje się wytrzymałość i solidność konstrukcji. Co ważne, nie można ingerować w elementy nośne konstrukcji.