oprawki

Szacuje się, że około połowa Polaków nosi okulary lub soczewki kontaktowe z powodów problemów ze wzrokiem. Wydawać by się mogło, że w związku z tym mamy dużą wiedzę na temat noszenia okularów i korekcji wad wzroku. Okazuje się jednak, że wciąż istnieją mity, które nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych. Przedstawiamy fakty i mity dotyczące okularów!

Odpowiednio dobrane mocą szkła pozwalają nam lepiej widzieć. Sprawiają, że wzrok się nie męczy, a tym samym nie mamy problemu z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak na przykład bóle głowy. Dodatkowo modne oprawki dodają nam stylu – i to jest fakt! A mity?

Okulary do czytania i inne mity

Mitem, z którym warto się rozprawić jest ten, że gotowe okulary do czytania są odpowiednie dla naszego wzroku. To nieprawda. Okulary do czytania, które możemy znaleźć w sklepach, a nawet aptekach nie są właściwie dopasowane do naszej wady wzroku. Może się okazać, że mają taką samą moc w obydwu szkłach, gdy tymczasem nasza wada może się różnić w obydwu oczach! Dodatkowo ich szkła są matowe, przez co nie widzimy wyraźnie i wzrok szybciej się męczy. Szkła osadzone są bez uwzględnienia rozstawu źrenic, co może powodować pojawienie się zeza.

Kolejnym mitem, który nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości jest przekonanie o tym, że okulary należy zacząć nosić jak najpóźniej. W ten sposób możemy doprowadzić do pogłębienia się problemów ze wzrokiem – najlepiej zacząć nosić okulary od razu po stwierdzeniu przez okulistę lub optometrystę pojawienia się wady. Nienoszenie okularów nie spowoduje, że oczy będą lepiej pracować i same zlikwidują wadę – stanie się wręcz przeciwnie.

Podobnie jest z mitem, który mówi o tym, że należy raz na jakiś czas odpocząć od okularów. Jeśli podczas ich noszenia pojawia się dyskomfort lub zaczynamy gorzej widzieć – najprawdopodobniej mamy źle dobrane soczewki. Warto więc udać się do salonu optycznego i skonsultować się z optometrystą, który oceni, czy nie potrzebujemy innej mocy szkieł. W Poznaniu z bezpłatnego badania wzroku można skorzystać w salonie optycznym Oftal-Koralewscy. Doświadczeni specjaliści dobiorą indywidualne dopasowane okulary wraz z odpowiednimi szkłami, dzięki czemu nie będziemy odczuwać dyskomfortu podczas ich noszenia.

Dobrze dobrane okulary pozwalają lepiej widzieć i czuć się komfortowo – to fakt

W przypadku jakiejkolwiek wady wzroku – dalekowzroczności, astygmatyzmu lub krótkowzroczności – okulary pomagają widzieć lepiej i nie odczuwać negatywnych konsekwencji związanych ze zmęczonymi oczami. Okulary co prawda nie leczą wady, lecz zapobiegają jej pogłębianiu się – jednak dobrze dopasowane zdecydowanie poprawiają komfort życia. Do tego odpowiednio dobrane oprawki, dopasowane do naszego kształtu twarzy, stylu życia, ubioru i kolorystyki pozwolą nam czuć się pewnie i wyglądać stylowo. A jeśli nawet nie nie jesteśmy w stanie przekonać się do okularów – nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić je na soczewki kontaktowe.