Na ograniczenie kosztów działalności sklepu wpływać można na wiele sposobów, jednym z nich jest optymalizacja procesu składowania i magazynowania towarów. Wybierając odpowiedni system półkowy możemy ograniczyć przestrzeń potrzebną do składowania towarów, ułatwić ich składowanie, ograniczyć proces gromadzenia nadmiernych zapasów czy też ułatwić dostęp do wszystkich grup towarowych przechowywanych w sklepowym magazynie.

Jednym z najlepszych rozwiązań dedykowanych dla sklepów detalicznych są systemy półkowe, składające się z regałów metalowych, które możemy łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób zwarte i wygodne w obsłudze ciągi magazynowe. Podstawą większości systemów półkowych jest regał metalowy, który gwarantuje wysoką stabilność i sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Taki regał jest również prosty w montażu, wyjątkowo wytrzymały (ma duży udźwig) i łatwo utrzymać go w czystości. Poza tym regały tego typu są tanie i dość łatwo je zmodyfikować, dostosowując je do potrzeb konkretnego sklepu lub magazynu.

Decydując się na półkowy system magazynowania, którego podstawą jest wytrzymały regał metalowy, możemy ograniczyć przestrzeń potrzebną do przechowywania sklepowych towarów. To z kolei pozwoli na powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej sklepu (kosztem magazynu) lub zwiększenie sklepowych zapasów, jeśli istnieje taka potrzeba. Redukcja przestrzeni magazynowej to jeden z prostych sposobów na optymalizację kosztów działalności sklepu. Regały magazynowe zajmują mniej miejsca, przez co więcej przestrzeni możemy przeznaczyć na ekspozycję towarów, co automatycznie przekłada się na możliwość zwiększenia asortymentu sklepu. Większy asortyment to potencjalnie większe zyski. Jak się zatem okazuje, sprawne magazynowanie może wydatnie przyczynić się do poprawy rentowności działania wielu podmiotów handlowych, zwłaszcza mniejszych sklepów, w których każdy metr przestrzeni przeznaczonej na ekspozycję towarów jest szczególnie cenny.

regaly-w-magazynie

Zmniejszenie przestrzeni magazynowej przez instalację nowoczesnego systemu składowania towarów, którego bazą jest wspomniany wcześniej regał metalowy, w korzystny sposób wpłynie również na czas potrzebny do rozładunku towarów oraz na skrócenie czasu potrzebnego do uzupełnienia brakującego towaru na sklepowych półkach. Mniejszy magazyn, w którym towary składowane są w ściśle wyznaczonych do tego sektorach, to łatwiejsze i szybsze dotarcie do poszukiwanego asortymentu, a tym samym przyspieszenia procedury związanej z rozładunkiem zaopatrzenia oraz uzupełnieniem zaopatrzenia w części ekspozycyjnej sklepu. Przykłady regałów metalowych do wykorzystania w biurze, magazynie czy sklepie można zobaczyć na stronie: http://www.regaly.biz/pol_m_Regaly-metalowe-1731.html.

Redukcja przestrzeni magazynowej w sklepie to również większa przejrzystość, jeśli chodzi o procedurę składania zamówień. Nowoczesny system półkowy pozwala szybko dostrzec braki w konkretnym rodzaju asortymentu, dzięki czemu odpowiednio wcześniej możemy złożyć zamówienie na kończący się właśnie towar. Przy okazji nie musimy gromadzić nadmiernych zapasów, co w korzystny sposób wpływa na bieżący bilans sklepu i redukcję kosztów związanych ze zbyt długom przechowywaniem towaru, który nie cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.