Matcha

Szukasz alternatyw dla pobudzającego napoju, jakim jest kawa? Matcha, yerba mate czy rooibos – sprawdź dostępne zamienniki, dowiedz się, czym one się cechują i wybierz z nich ten, który odpowiada Twoim preferencjom najbardziej.

Dlaczego warto ograniczyć spożywanie kawy?

Kawa dla wielu osób jest nie tylko pysznym napojem, ale także sporą dawką pobudzającej do działania energii. Dzieje się to dzięki kofeinie, która posiada właściwości, przez które organizm, nawet jeśli w rzeczywistości tak jest, nie czuje się znużony, zmęczony i ospały. Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez kofeiny. Należy jednak wspomnieć, że zbyt częste spożywanie kawy może prowadzić do wielu dolegliwości. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • podrażnienie żołądka,
  • zwiększona wrażliwość jelit,
  • podwyższenie hormonu stresu,
  • szybsze starzenie się skóry,
  • zakwaszenie organizmu,
  • rozdrażnienie.

Oczywiście są to skutki uboczne w przypadku picia zbyt dużych ilości kawy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka zdrowszych zamienników tego napoju. Do najbardziej znanych należą matcha, yerba mate i rooibos.

Matcha – tradycyjna zielona herbata z Chin

Matcha to napój, który powstaje na bazie sproszkowanej zielonej herbaty. Jest to substancja, której uprawa odbywa się głównie na terenach Chin. Można ją spożywać w wielu formach. Najczęściej jest to napój typu latte, gdzie zielony proszek miesza się specjalnym mieszadełkiem ze spienionym mlekiem roślinnym. Spożywanie matchy działa odprężająco. L-teanina zawarta w herbacie uspokaja organizm i zmniejsza stres i niepokój. Dodatkowo matcha latte zawiera podobne ilości kofeiny co kawa. Jednak spożywana w postaci herbaty jest ona wchłaniana stopniowo, przez co nie wykazuje nagłego spadku energii. Matcha jest również potrzebna osobom, które chcą utrzymać prawidłowy poziom hormonów takich, jak serotonina i dopamina. Poprawiają one samopoczucie, zwiększają kreatywność oraz usprawniają ogólne procesy poznawcze. Matcha posiada dość specyficzny smak, jednak w połączeniu ze słodkim mlekiem owsianym bądź łyżeczką miodu potrafi podbić kubki smakowe niejednej osoby. Idealną opcją jest również schłodzona Matchbata dostępna w ofercie sklepu On Lemon.

Yerba mate – napar na bazie liści ostrokrzewu paragwajskiego

Yerba znana jest jako napar, który przygotowywany jest przy wykorzystaniu liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest on świetnym zamiennikiem kawy, ponieważ wykazuje działanie:

  • pobudzające,
  • wzmacniające,
  • oczyszczające,
  • regulujące.

Ostrokrzew jest parzony w postaci suszu. Napar można spożywać w czystej jego postaci bądź z rozmaitymi dodatkami takimi, jak zioła, korzenie, kwiaty, owoce czy esencje eteryczne. Takie urozmaicenia warto dobierać wedle własnych preferencji smakowych. Yerba mate posiada właściwości pobudzające organizm, jednak co ważne, nie podrażnia ona w żaden sposób żołądka czy jelit. Dodatkowo substancja likwiduje objawy zmęczenia, normuje ciśnienie krwi, a także oczyszcza organizm z toksyn, wspierając regulację trawienia. Aby uzyskać cenne właściwości yerba mate, należy dokładnie zapoznać się z odpowiednim sposobem jej parzenia.

Rooibos – czerwony napar ziołowy

Rooibos to napój, który z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Stanowi bardzo zdrową alternatywę dla kawy. Napar nazywany jest powszechnie czerwoną herbatą. Wykazuje się on właściwościami przeciwutleniającymi oraz przeciwzapalnymi. Regularne spożywanie rooibos poprawia profil lipidowy krwi oraz zmniejsza stres oksydacyjny. Substancja ta nie zawiera kofeiny, dlatego nie pobudza organizmu, jednak znacząco wpływa na ogólną poprawę jego funkcjonowania. Poleca się ją osobom, które zmagają się z dolegliwościami, pojawiającymi się przy zbyt częstym spożywaniu kofeiny. Rooibos może być spożywane na ciepło bądź w mrożonej formie. Świetnie sprawdzają się chłodzone herbaty On Lemon, w których skład wchodzi właśnie rooibos.