Alternatywa kawowa

Nie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z napojem pobudzającym, jakim jest kawa, wie, że poza standardowymi metodami jej parzenia istnieją również znacznie ciekawsze alternatywy. Poznaj najpopularniejsze z nich i sprawdź, czy któraś szczególnie przypadnie Ci do gustu.

Alternatywa kawowa – czym jest?

Dla osób, które cenią sobie prawdziwy, intensywny smak i aromat kawy, napój uzyskiwany za pomocą ekspresu czy zwykłego parzenia, jest zazwyczaj mało satysfakcjonujący. Wzrost świadomości o tym, jakiego rodzaju ziarna warto spożywać, przyczynił się do rozpowszechnienia alternatywnych sposobów parzenia pobudzającego naparu. Coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń, które pozwalają na uzyskanie możliwie najbardziej intensywnego smaku i aromatu kawy.

Każda z metod różni się od siebie, jednak niezależnie od tego, którą z nich ostatecznie się wybierze, należy pamiętać o tym, że najbardziej odpowiednia do parzenia jest kawa ziarnista. Zmielenie substancji tuż przed procesem uzyskania napoju, pozwala na wydobycie się przyjemnego zapachu kofeiny, a co więcej, znacząco podnosi jakość smaku kawy.

Chemex

Chemex to szklane urządzenie, które posiada kształt klepsydry. Bardzo często na jego środku znajduje się drewnianą otoczkę, przewiązaną skórzanym rzemykiem, służącym za uchwyt. Urządzenie pozwala na przygotowywanie pysznej esencji kawowej, a do tego prezentuje się wyjątkowo estetycznie i designersko. Kawa z chemexa jest:

  • lekka,
  • gorzka,
  • klarowna,
  • odświeżająco kwaśna.

Napar uzyskuje się za pomocą zalania czajniczkiem z cienką rurką ziaren rozłożonych na specjalnym filtrze. Powstała kawa jest bardzo delikatna i wyglądem przypomina bardziej herbatę niż gęste espresso.

Kawiarka

Kawiarka jest dość tradycyjnym sposobem parzenia kawy, który znany jest niemałej liczbie osób. Jest to bardzo często wybierana forma przygotowywania napoju, ponieważ nie generuje dużej ilości czasu i energii. Urządzenie po umieszczeniu w odpowiednią jego część ziaren kawy oraz wody, za pomocą wytworzonego ciśnienia, samodzielnie przygotowuje pobudzający napar. Twórcą kawiarki był Alfonso Bialetii, którego produkty do dziś uznawane są za najbardziej cenione i popularne. Te włoskie urządzenia oraz wiele innych można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia.

French Press

Prasa francuska, czyli French Press, to urządzenie, które pozwala na tzw. immersyjne zaparzanie kawy. Oznacza to, ze ziarna są infuzowane (aromatyzowane) w wodzie przez pewien czas, a powstałe fusy oddzielane od naparu. Dużo osób dobrze wie, jak wygląda prasa francuska, jednak nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, jaką nazwę urządzenie to nosi.

French Press jest szklanym dzbankiem, którego przykrywka posiada metalowe sitko. Tłok po przyciśnięciu pozwala na przygotowanie pysznego napoju bez fusów. Kawa parzona tą metodą posiada nieco szorstki charakter.

Dripper

Dripper do kawy jest niewielkim urządzeniem, które kształtem przypomina stożek lub lejek. Bardzo często jest on porównywany do małej filiżanki. Za pomocą niego możliwe jest parzenie ziaren kawy metodą przelewową. Woda swobodnie przepływa przez pobudzającą substancję, skraplając się do naczynia, w którym następnie podawany jest napój. Ta metoda pozwala na uzyskanie naparu o bursztynowym odcieniu. Często posiada on lekko owocowy smak, który przypada do gustu zarówno osobom, rozpoczynającym swoją przygodę z kawą, jak i nieco bardziej doświadczonym smakoszom.

Aeropress

Aeropress to narzędzie do przygotowywania kawy metodą ciśnieniową. Jest to cylindryczna komora, która posiada specjalny tłok i sitko. Sposób parzenia przy pomocy tego urządzenia przypomina działanie strzykawki. Pomimo tego, że na pierwszy rzut aeropress wygląda skomplikowanie, to jednak jest to uniwersalny gadżet, który spełnia oczekiwania osób początkujących, jak i zaawansowanych miłośników pobudzającego napoju.