Zarówno kamery, jak i skanery wykorzystujące promieniowanie terahercowe są jednym z dowodów na ciągły postęp w elektronice wysokich częstotliwości. Ze względu na trudności w detekcji i generowaniu tego rodzaju promieniowania, zakres ich częstotliwości został nazwany przerwą terahercową. Jest to stosunkowo nowa technologia, która obecnie znajduje bardzo szerokie zastosowanie, od przemysłu farmaceutycznego do inżynierii materiałowej. Dowiedz się, gdzie i jak jeszcze wykorzystywany jest ich potencjał.

Jak działają kamery i skanery terahercowe?

Urządzenia terahercowe opierają się na technologii obrazowania terahercowego, wykorzystującego skalowalną siatkę czujników półprzewodnikowych. Siatki te umożliwiają tworzenie wyjątkowo czułych i kompaktowych kamer terahercowych, pozwalających na ultraszybką prędkość rejestracji (5000 klatek na sekundę). Do wygenerowania sygnałów terahercowych wykorzystywane są opatentowane technologie diod Schottky’ego oraz IMPATT (półprzewodnikowych diod o dużej mocy). Fale terahercowe są nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Zakres częstotliwości terahercowych umożliwia osiągnięcie bardzo dobrej rozdzielczości przestrzennej wymaganej do graficznego przedstawienia wysokiej jakości obrazu.

Zastosowanie

Kamery i skanery terahercowe znajdują szerokie zastosowanie w badaniach nieniszczących kompozytów (technikach badawczych wykorzystywanych do wykrywania wad materiału). Służą m.in. do detekcji:

  • zniszczonych wzmocnień stalowych i nylonowych,
  • obcych wtrąceń w częściach gumowych,
  • korozji w powlekanych częściach metalowych.

Gwarantują wysoką precyzję pomiarów i szczegółowe wyniki. Na przykład skanery terahercowe nadają się świetnie do badań w branży automotive, gdzie większość metalowych części samochodowych jest narażonych na korozję, którą przez lakier trudno zdiagnozować. Ponadto, mogą być wykorzystywane w przemyśle drzewnym i rolnictwie, a także do kontroli jakości np. w przemyśle farmaceutycznym, gdyż wykrywają defekty lub ciała obce, które różnią się od otaczającego obszaru. Zastosowań obrazowania terahercowego jest całkiem sporo i co ważne, można je łatwo zintegrować z bardzo zaawansowanymi technologiami przemysłowymi. Jedną z niewielu firm na polskim rynku, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań diagnostycznych, pomiarowych czy symulacyjnych z zakresu drgań, kamer szybkich i skanerów terahercowych jest EC TEST Systems.

Przyszłość urządzeń terahercowych

Potencjał zastosowania tego rodzaju skanerów i kamer jest ogromny, jako że wykorzystują promieniowanie nieszkodliwe dla człowieka i mogą przenikać przez materiały, takie jak ubranie. Prowadzone są próby zastosowania ich do bezpiecznego „prześwietlania” ludzi i wykrywania ukrytej broni np. na lotniskach. Również w wielu aplikacjach medycznych można nimi zastąpić promieniowanie rentgenowskie. Nadają się też do obrazowania miękkich tkanek w ciele człowieka. W ostatnim czasie naukowcy odkryli, że urządzenia wykorzystujące promieniowanie terahercowe mogą być używane przy zapisie w pamięciach flash, co skutkowałoby nawet 1000 krotnym przyspieszeniem ich działania. Mimo, że to tylko teoria, jest wysoce prawdopodobnym, że może odmienić to świat technologii i komputerów.