domu z drewna

Gdy pada decyzja o budowie domu z drewna, najprawdopodobniej mamy już za sobą wszelkie dylematy związane z rozpatrywaniem tego, czy dom z drewna jest na pewno tak samo trwały jak murowany, tak samo ciepły i czy nie rozniecimy w nim pożaru już pierwszej zimy. Są to najbardziej popularne mity, które usłyszymy w otoczeniu na wieść o tym, że naszym celem jest budowa domu z drewna. Gdy więc zakwalifikujemy te twierdzenia jednoznacznie jako niezgodne z rzeczywistością, ruszamy z tematem budowy domu z drewna. Co nas czeka?

Dom z bali, czy szkieletowy?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć rozpatrując budowę domu z drewna jest technologia budowania. Budynek może zostać wykonany w konstrukcji szkieletowej lub może to być tradycyjny dom z bala okrągłego lub prostokątnego.

Szukamy projektu domu z drewna

Posiadając miejsce na budowę, ruszamy do biura projektowego. Niestety, już na tym etapie zauważymy, że oferta gotowych projektów dla domów drewnianych jest znacznie bardziej uboga niż w przypadku domów murowanych. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na dom z bala, czy na dom szkieletowy. Trudno nam więc będzie wybrać dogodne dla siebie rozwiązanie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecydujemy się na wprowadzanie indywidualnych zmian w istniejących gotowych projektach. To oznacza znaczne zwiększenie kosztów projektowania.

Szukamy ekipy budowlanej

Na kolejnym etapie pojawia się problem znalezienia fachowej ekipy budowlanej. Powierzenie wykonawstwa profesjonalistom jest kluczowe dla późniejszej trwałości konstrukcji domu. Mimo że na dobrą ekipę trzeba czekać dłużej niż pokolenie powojenne czekało na obalenie komunizmu, warto być cierpliwym. To właśnie od doświadczonych budowlańców mających pojęcie o tym jak zachowuje się drewno zależy to, czy nasz dom nie będzie miał braków w izolacjach oraz czy w dalszych latach nie będziemy doświadczać awarii, które zaowocują sporymi zniszczeniami w konstrukcji budynku. Szczególnie dotyczy to izolacji termicznej. Tutaj, błędy w wykonaniu mogą owocować problemami z wilgocią, które dewastują drewniane mury w sposób, które trudno naprawić bez znacznego i kosztownego remontu.

Przygotowanie działki do budowy domu drewnianego

Gdy mamy już projekt, a ekipa budowlana szczęśliwie nie odwołała terminu rozpoczęcia prac, ruszamy na działkę. Tutaj czeka na nas pierwsza osłoda na niełatwej drodze wznoszenia domu o drewnianej konstrukcji: budynek jest lekki. Nie musimy więc utwardzać ani szczególnie wyrównywać terenu (przynajmniej nie w takim zakresie, w jakim musielibyśmy tego dokonać budując dom w innej technologii). Sąsiad nie będzie dręczony ciężkimi pojazdami rozjeżdżającymi wspólną drogę, a my zaoszczędzimy na kosztownych i nie zawsze skutecznych operacjach podnoszenia i utwardzania gruntu.

Fundamenty w domach drewnianych

Ze względu na to, że dom z drewna jest lżejszy, niepotrzebne są nam również bardzo rozbudowane fundamenty. W tym przypadku, są węższe niż tradycyjnie, a co za tym idzie: tańsze. Przynajmniej jeśli chodzi o domy drewniane szkieletowe. Domy drewniane z bali natomiast są nieco cięższe (mimo że nadal ich waga nie dorównuje nigdy ciężarowi budynku murowanego), a budowa fundamentów nieco droższa ze względu na konieczność zainwestowania w kosztowne słupy drewniane, będące podporą dla ścian.

Kolejna dobra wiadomość dla inwestorów to brak przerwy technologicznej przy budowie domu drewnianego. Dobrze wysuszone drewno nie potrzebuje, tak jak tradycyjne mury, odstania przez co najmniej pół roku do wyjścia z niego wilgoci. Jeśli elementy konstrukcyjne powstają głównie w fabrykach i przyjeżdżają na plac budowy w gotowej formie, stawianie domu jest błyskawiczne. To oznacza, że jeśli się zdecydujemy, możemy mieć budynek gotowy „pod klucz” już po 4-6 miesiącach od rozpoczęcia prac (w praktyce warto jednak założyć sobie rok trwania tego typu budowy).

Koszty budowy domu drewnianego

To zagadnienie, które rozgrzewa Internet do czerwoności. Kierowani marzeniami, często pytamy wyszukiwarkę, ile kosztuje budowa domu drewnianego jednorodzinnego w Polsce. Tak naprawdę nie ma jednak prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak drogie będzie przystosowanie gruntu do budowy domu z drewna, jak drogie będą te konkretne materiały budowlane, na które zdecydujemy się w trakcie ustalania kosztorysu, koszty ekipy budowlanej, a także od tego, jak bardzo złożony jest projekt domu drewnianego, na który zdecydowaliśmy się.

W ocenie kosztu budowy domu drewna warto jednak wziąć pod uwagę pewne założenia, które z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawdzą się w rzeczywistości. Przede wszystkim, trudno będzie nam znaleźć dobrą i tanią ekipę budowlaną do zbudowania domu drewnianego. Niewielka dostępność specjalistów przekłada się na wyższe ceny usług. Z drugiej jednak strony, budując lekki dom drewniany zawsze zaoszczędzimy na fundamentach w porównaniu do wznoszenia budowli tradycyjnej, murowanej – ciężkiej. Po trzecie, możliwości oszczędzania na budowie domu drewnianego są ograniczone. Drewno wszędzie jest to samo. W przypadku domu murowanego natomiast możemy zdecydować, czy budujemy ściany trój- czy dwu- lub może jednowarstwowe. Mamy do wyboru tańsze i droższe systemy ociepleń oraz stropów.