regulatora napięcia

Jak wskazuje już sama nazwa tego urządzenia, regulator napięcia służy do utrzymania na stałym poziomie napięcia zasilania akumulatora. Jego działanie jest prawidłowe, jeżeli napięcie jest utrzymywane na stałym poziomie bez względu na to, na jakich obrotach pracuje silnik. W poniższym tekście spróbujemy przyjrzeć się bliżej działaniu regulatorów napięcia.

Zasada działania regulatora napięcia

Stosowanie regulatorów napięcia służy utrzymywaniu napięcia wytwarzanego przez alternator lub prądnicę na stałym poziomie zarówno wtedy, gdy silnik pracuje na bardzo wysokich, jak i niskich obrotach. Utrzymanie stałego napięcia przy zmianach obrotów silnika jest możliwe oczywiście tylko w pewnym zakresie. Przy stosowaniu regulatora napięcia dopuszczalne są wahania w zakresie dochodzącym 0,5 V. Regulacja napięcia w opisywanych urządzenia realizowana jest przez zmianę prądu wzbudzenia prądnicy. W regulatorach zbudowanych w oparciu o układ elektroniczny wykorzystywana jest modulacja szerokości impulsów (z ang. PWM), czyli impulsowe włączanie i wyłączanie prądu wzbudzania w zależności od napięcia na wyjściu. Z kolei układy elektro-mechaniczne wykorzystują regulację impulsową z trzema poziomami wzbudzenia.

Sprawdzamy po prawność działania regulatora napięcia

„Jak wspomnieliśmy już wcześniej, przy stosowaniu regulatorów dopuszczalne są wahania napięcia zasilania w niewielkim zakresie, nieprzekraczającym 0,5 V. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których regulator nie spełnia swojego zadania prawidłowo. Najczęstszym problemem jest spadek napięcia przy wzroście obrotów silnika lub sytuacja odwrotna, w której dochodzi do braku ładowania przy spadku obrotów. Aby sprawdzić, czy zaistniałym utrudnieniom winien jest właśnie regulator, należy sięgnąć po miernik uniwersalny lub woltomierz” – podpowiada nasz rozmówca z firmy REGMAG.

W celu ustalenia przyczyny wahań napięcia należy dokonać pomiaru przepływu prądu między alternatorem a regulatorem napięcia, używając woltomierza lub miernika z funkcją woltomierza. Brak przepływu prądu z alternatora do regulatora świadczy o awarii pierwszego z wymienionych elementów układu. Z kolei jeśli napięcie jest przekazywane do regulatora, ale nie do dalszej części układu, możemy mieć pewność, że wina leży po stronie regulatora. W gruncie rzeczy jest to dobra nowina – zakup fabrycznie nowego regulatora napięcia nie jest dużym wydatkiem, w przeciwieństwie do alternatora, który zdecydowanie bardziej opłaca się regenerować.