Polskie przepisy drogowe nie wskazują jasno kryteriów, dotyczących przygotowania samochodu na zimę. W tym zakresie panuje szeroko pojęta dowolność, podparta jednak wieloletnim doświadczeniem poprzednich pokoleń kierowców. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie tylko opony należy przygotować do sezonu zimowego, chociaż to od nich zaczyna się kontrolę pojazdu.

Przygotowanie do jazdy zimą to niezwykle istotny temat dla każdego kierowcy, jednak nie każdy wie jak się odpowiednio do tego zabrać. Firmy produkujące ogumienie zalecają, aby opony przeznaczone do zimowej jazdy posiadały minimum 4 mm bieżnika. To pozwala na optymalne odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Dzięki temu droga hamowania pojazdu jest zdecydowanie krótsza, a sama jazda bardziej komfortowa. Po wymianie opon, kierowcy nie mogą zapominać o okresowej kontroli ciśnienia ogumienia. Informacje, o prawidłowych wartościach w tym zakresie są umieszczone na wewnętrznej stronie wlewu paliwa lub na słupkach bocznych.
Elementem, który należy skontrolować i przygotować do zimy jest bez wątpienia akumulator. Temperatury spadające poniżej zera obniżają pojemność baterii o ponad dwadzieścia procent, a to może być przyczyną utrudnionego rozruchu. Z uwagi na fakt, że większość akumulatorów dostępnych na rynku jest bezobsługowa, sprawdzenie stanu baterii powinno się odbyć w serwisie. W razie konieczności akumulator należy wymienić na nowy.
Niespodzianki z utrudnionym odpalaniem pojazdu zimą spowodowane są często nieprawidłowo działającymi świecami żarowymi. Dotyczy to samochodów, które są wyposażone w silnik wysokoprężny. Prawidłowo pracujące świece żarowe podgrzewają komorę spalania w silniku. W nowych modelach samochodów praca ta jest kontrolowana przez system elektroniczny, natomiast podgrzewanie świec w starszych pojazdach uzależnione jest od kierowcy. Wymianą uszkodzonych świec musi się zająć wykwalifikowany mechanik.
Bezpieczna podróż w warunkach zimowych uzależniona jest także od prawidłowego działania układu hamulcowego i świateł. W przypadku tych pierwszych konieczna jest kontrola rozkładu sił hamowania na poszczególne osie i koła. Kontroli należy też poddać stan okładzin i przewodów hamulcowych, tym bardziej, że będą one narażone na oddziaływanie substancji chemicznych zawartych w preparatach do posypywania dróg. Wysokie zużycie poszczególnych elementów kwalifikuje je do bezwarunkowej wymiany. W przypadku oświetlenia najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowe ustawienie świateł. Czynność ta jest wykonywane w warsztatach dysponujących odpowiednim sprzętem. Jazda w okresie zimowym odbywa się z reguły w ciemności lub przy dużym zachmurzeniu, dlatego dobrze działające światła są niezwykle ważne.
Większość kierowców zna swoje samochodu bardzo dobrze, dlatego wie, czego może się po nich spodziewać. Regularna konserwacja i wymiany eksploatacyjne pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek na drogach.