Słońce potrafi być niebezpieczne i może negatywnie wpływać promieniowaniem UV. To jednak niejedyny problem, jaki może się pojawić po letnim opalaniu. Każdego roku wiele osób ma problem z uczuleniem na słońce. Za rozwój takiej alergii odpowiada szkodliwe promieniowanie i substancje, które uaktywniają się podczas długotrwałego przebywania na słońcu.

Uczulenie na słońce to nadmierna wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Warto podkreślić, że to skomplikowany problem medyczny, wiążący się z trudną diagnostyką. Duży kłopot sprawia określenie pasm promieniowania słonecznego, które wywołują objawy alergii skórnej. Uczulenie na słońce dotyka około 10% osób dorosłych, przy czym 90% tej grupy stanowią kobiety. Dodatkowo alergia ta bardzo rzadko pojawia się u pacjentów poniżej 18. roku i powyżej 50. roku życia. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia pojawia się w rodzinie, gdzie na to schorzenie choruje jedno z rodziców (źródło: portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-slonce).

Uczulenie na słońce – objawy i przyczyny

Przyczyny reakcji alergicznych na słońce nie są do końca znane. Dermatolodzy twierdzą, iż za uczulenia mogą odpowiadać promienie UVA. Ta hipoteza w pewnym sensie wyjaśnia wzrost liczby alergii słonecznych, ponieważ większość dostępnych na rynku kremów do opalania chroni przed promieniowaniem UVB.

Alergia na słońce występuje, gdy system immunologiczny człowieka nieprawidłowo reaguje na promieniowanie słoneczne. Uczulenie objawia się zaczerwienieniem oraz swędzącą wysypką. W trudnych przypadkach mogą wystąpić pęcherze oraz wypryski podskórne. Alergia na słońce może mieć postać fotodermatozy idiopatycznej, tzw. samoistnej, która pojawia się na skutek pierwszego kontaktu ze słońcem lub fotodermatozy egzogennej, spowodowanej substancjami zwiększającymi wrażliwość organizmu na promienie słoneczne (np. zawartymi w kosmetykach, lekach).

Jak objawia się uczulenie na słońce? Zdjęcia dostępne w broszurach dla pacjentów oraz w internecie prezentują najczęściej takie symptomy alergii, jak np. czerwone bąble, rumień, pęcherze.

Ryzyko uczulenia na słońce wzrasta u chorych na bielactwo, toczeń rumieniowaty oraz u osób zmagających się ze schorzeniami metabolicznymi.

Uczulenie na słońce – jak leczyć?

W przypadku wystąpienia alergii najważniejsza jest profilaktyka. Należy w miarę możliwości unikać nadmiernego i długotrwałego przebywania na słońcu. Obowiązkowe jest również używanie kremów z filtrami ochronnymi o wysokim faktorze przeciwsłonecznym. Typowy objaw uczulenia na słońce – wysypka – znika samoistnie po około 24-48 godzinach. Aby przyspieszyć leczenie, warto schłodzić kompresem lub preparatem w sprayu miejsce dotknięte reakcją alergiczną. Dolegliwości można zmniejszyć, zażywając wapno, aspirynę oraz leki przeciwhistaminowe na swędzenie lub leki zawierające kortykosterydy. Gdy alergia na słońce powtarza się, powinniśmy udać się do specjalisty dermatologa lub alergologa (np. w iMed24). W leczeniu tego rodzaju uczulenia pomocna może być fotochemioterapia (naświetlanie skóry promieniowaniem o odpowiedniej długości fal) lub odczulanie przy pomocy aparatury BICOM, polegające na wygaszaniu alergenu.

Osobom narażonym na uczulenie związane z promieniami słonecznymi najczęściej nakazuje się unikania słońca. Niestety, często okazuje się to niemożliwe. Dlatego pacjenci wrażliwi na słońce powinni chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, używać specjalnych kremów i zażywać beta-karoten.