W wiekiem na każdej skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki – jest to nieunikniona konsekwencja upływającego czasu. Jednak szybkiemu postawaniu nieestetycznych zmarszczek na skórze twarzy możemy zapobiegać. Wtedy pojawią się o wiele później i będą mniej widoczne. Jak wobec tego zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Na efekty starzenia bardziej odporna jest skóra tłusta od suchej, ponieważ sucha nie jest naturalnie chroniona przez barierę hydrolipidową. Zmarszczki pojawiają się też szybciej wtedy, gdy w skórze zaczyna brakować składników takich jak kwas hialuronowy, który jest jej naturalnym nawilżaczem, dochodzi do uszkodzenia włókien elastyny i kolagenu – białek, które stanowią „rusztowanie” dla skóry. Szkodliwe są też wolne rodniki, które powstają na przykład pod wpływem promieni słonecznych.

Stosuj regularnie dobre kosmetyki pielęgnacyjne

Podstawą w zapobieganiu zmarszczkom jest właściwa pielęgnacja skóry. Jej skuteczne oczyszczanie, stosowanie peelingów, tonizowanie i nawilżanie oraz natłuszczanie należy prowadzić codziennie rano i wieczorem. Dobry krem na zmarszczki można zacząć stosować już wieku od 30 lat, ponieważ wtedy pozwoli on na przeciwdziałanie ich powstawaniu.

Warto też pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrami UV, by osłaniać skórę przed słońcem. Regularnie opalające się osoby narażają się na szybsze starzenie skóry!

Nie tylko krem na zmarszczki

Warto też wspomnieć, że nie tylko właściwa pielęgnacja cery będzie przeciwdziałać szybkiemu pojawianiu się zmarszczek. Bardzo ważny jest także tryb życia. Wobec tego nawet najdroższe kosmetyki nie będą pomagały wtedy, gdy nie będziemy dbali o siebie kompleksowo.

Na szybsze starzenie skóry wpływają:

  • regularne opalanie się
  • palenie papierosów
  • picie alkoholu
  • uboga, niezbilansowana dieta
  • nadmierna mimika
  • częste niewysypianie się
  • zdenerwowanie i stres
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku

Zatem wtedy, gdy chcesz zadbać o swoją skórę i przeciwdziałać pojawianiu się na niej zmarszczek, pamiętaj o tym, że nie tylko dobry krem na zmarszczki jest bardzo pomocny,

ale również twój tryb życia ma tu duże znaczenie.