Kupno samochodu używanego jest z pozoru proste – wystarczy przecież wybrać najlepszą ofertę, spotkać się, zapłacić i odjechać nowym autem. Niestety, tak wyglądają plany, a rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana i zakup auta używanego niemal zawsze wiąże się z dodatkowym sprawdzaniem go przed zakupem, kosztami i niepewnością. O czym więc należy pamiętać, aby dobrze kupić samochód używany?
Sprawdzenie samochodu
Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić samochód pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy usterek, które mogą być skrzętnie ukrywane. Nasza czujność nie może być uśpiona nawet wtedy, gdy samochód ma udokumentowaną historię serwisową i inne dokumenty. Jeśli sami nie znamy się na motoryzacji, to warto zabrać ze sobą kogoś, kto ma na ten temat wiedzę. Dobrym i często stosowanym pomysłem jest również pojechanie na wybraną przez siebie (a nie przez sprzedającego) stację diagnostyczną, która za niewielką opłatą na naszych oczach dokona kontroli pojazdu pod każdym aspektem. Jeżeli sprzedający odmawia takiego sprawdzenia lub próbuje się jakoś „wykręcić” – to mamy już pierwszy sygnał ostrzegawczy, że coś może być nie tak. Choć praktyka pokazuje, że takich sytuacji jest coraz mniej, a sprzedawcy nierzadko sami oferują sprawdzenie auta w dowolnej stacji diagnostycznej.
Pakiet startowy i koszty pozakupowe
Kupno samochodu używanego niemal zawsze wiąże się z dodatkowymi inwestycjami. W przypadku samochodów starszych niż pięcioletnie możemy kwotę na te inwestycje spokojnie podwoić. Przyjmuje się, że w przypadku młodych i popularnych samochodów taka kwota powinna wynosić minimum 10% wartości zakupu. W tej cenie powinny się zawrzeć wymiana oleju, płynów czy innych naturalnie zużywających się elementów. Jeżeli kupujemy samochód starszy (powyżej pięciu lat) lub jest to rzadki model (lub wyższej klasy), trzeba przeznaczyć już 30-40% kwoty zakupu. Części do takich samochodów zazwyczaj są droższe i trudniejsze do dostania, często nie ma też dla nich zamienników.
Jak ułatwić sobie zakup auta używanego?
Samochód używany można jednak kupić dużo prościej i dużo bezpieczniej. Najlepszym rozwiązaniem wszelkich bolączek z tym związanych jest zakup samochodu używanego od autoryzowanego dealera. Taką ofertę ma przykładowo dealer ADF Auto. Choć cena takiego samochodu jest nieco wyższa, niż w typowych ogłoszeniach, to bardzo szybko okaże się, że samochód kupiony od dealera będzie tańszy niż od nieznanej osoby. Dzieje się tak dlatego, że samochody dostępne u dealera są sprawdzane przez wykwalifikowany i profesjonalny serwis, podczas którego usuwane są wszelkie usterki i zużyte części, a inne są regenerowane. Wymieniane są także płyny, olej i inne elementy podlegające naturalnemu zużyciu. Dzięki temu nie tylko nie musimy doliczać dodatkowych opłat na inwestycje pozakupowe, ale także nie musimy się obawiać kupowania kota w worku – żaden dealer nie mógłby sobie na coś takiego pozwolić.