rozmiar kołdry

Odpowiednio dobrana pościel ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o naszą wygodę i zdrowy sen. Nie powinniśmy się decydować na pierwsze lepsze produkty, ponieważ najprawdopodobniej nie będziemy się dobrze wysypiać. Warto zatem poświęcić uwagę wyborowi kołdry czy poduszek, ponieważ w tym przypadku nawet rozmiar jest istotny.

Wybór kołdry – jak wpływa na sen?

Nasze łóżko powinno być miejscem, w którym czujemy się w pełni komfortowo. W końcu to dzięki niemu będziemy mogli odpocząć po ciężkiej pracy i zdobyć siły na kolejny dzień. Dlatego pościel jest tak ważna. Zimą powinna zapewniać nam ciepło, zaś latem – ograniczać pocenie się i umożliwiać dobrą cyrkulację powietrza. W tej kwestii istotny jest rozmiar. Wszystko zależy od tego, czy poszukujemy kołdry do łóżka pojedynczego, czy podwójnego. Nie bez znaczenia jest także wiek osoby korzystającej z pościeli. W końcu wiadomo, że dziecko ma inne wymagania i potrzeby niż nastolatek czy dorosły.

Podczas kupowania pościeli trzeba też wziąć pod uwagę to, z jakiego materiału są poszewki oraz z czego zostało wykonane wypełnienie. Muszą się o to zatroszczyć szczególnie alergicy, ponieważ niewłaściwie dopasowana tkanina może powodować, że pojawią się uczulenia. W związku z tym najbezpieczniejsze wydają się materiały syntetyczne. Unikać za to należy kołder i poduszek z wsadem z puchu czy pierza.

Najpopularniejsze rozmiary kołder

Istnieje kilka standardowych rozmiarów kołder, które są kupowane zdecydowanie najczęściej. Jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie wśród nich znajdziemy właściwy model.

  • kołdra 60×120 cm – przeznaczona do małych łóżeczek dziecięcych; niemniej dla niemowląt do 1. roku życia najlepiej sprawdza się taka o wymiarach 90×120 cm;
  • kołdra 140×200 cm i 160×200 cm – najlepsza dla starszych dzieci i nastolatków. Ten drugi rozmiar sprawdza się także przy standardowych łóżkach pojedynczych, na których śpią dorośli;
  • kołdra 180×200 cm i 200×220 cm – te wybieramy w sytuacji, gdy poszukujemy odpowiedniej pościeli do łóżka małżeńskiego. W tym przypadku dobra będzie również kołdra 200×200, trzeba jedynie pamiętać, że minimalna szerokość łóżka powinna wynosić 180 cm.

Kołdry we wszystkich rozmiarach znajdziesz na https://expertsnu.pl/.